Nečekané příčiny, jež způsobují nepříjemnou bolest zubů. Předcházejte jim a vyhnete se probdělým nocím

Bolest zubů je snad jedna z nejhorších bolestí, jakou můžete zažívat. Ani ne tak z důvodu intenzity, ale že často máme pocit, že proti ní není obrany. Někdy může být natolik nepříjemná, že vám zasahuje do fungování v každodenním životě, což je velice dobrý důvod k návštěvě zubaře. Vzhledem k tomu, že se s bolestí zubů těžko bojuje, je dobré znát běžné příčiny, které ji způsobují, abyste jí mohli úspěšně předcházet.

Příliš mnoho cvičení

Přestože cvičení našemu zdraví obecně prospívá, přeženeme-li to, čekají na nás nepříjemné následky. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří hodně cvičí, mají větší riziko ztráty zubní skloviny v důsledku zvýšení kyseliny na zubech. Zřejmě to může souviset se slinami, jež tvoří více než 90% vody. Když hodně cvičíme, více se potíme, což znamená, že ztrácíme vlhkost. Pokud tuto hladinu vlhkosti nedoplníme, ústa vyschnou a tvoří se z nich živná půda pro bakterie.

Skřípání zubů

Většina lidí, jež během noci skřípe zuby, o tom často ani netuší. Najednou se dostaví ostrá, bodavá bolest zubů společně s bolestí hlavy, ztuhlými čelistmi i obličejovými svaly. Skřípání zubů vede k opotřebení zubů, což může nakonec způsobit jejich poškození. Pořiďte si na noc speciální chrániče na zuby.

Ztráta plomby

Plomba může snadno vypadnout a dutina zubu najednou zůstane prázdná, tudíž velice citlivá. Jídlo může při kousání proniknout až dovnitř a vytvořit tlak. Kromě toho mohou být vaše stoličky mimořádně citlivé na teplotu.

Nachlazení

Při nachlazení se vám ucpávají dutiny, jež jsou blízko vašemu chrupu. Vaše zuby budou v tomto případě nezvykle citlivé.

Stres

Dalším viníkem bolesti zubů je často stres. Mnoho stresu zajišťuje, že obvykle nevědomě zatínáte zuby. Stejně jako u skřípání zubů, i zde dojde k opotřebení a následnému poškození, což způsobí značnou bolest. Tu pocítíte při velkém tlaku na zuby nebo konzumaci teplého či studeného jídla.

Ustupující dásně

S ustupujícími dásněmi se sklovina na linii dásní opotřebovává, takže vaše zuby jsou velice citlivé. Váš chrup je v podstatě bez ochranného pláště a je vystaven všem vnějším prvkům.

Zánět

Někdy se může stát, že vám kus jídla uvízne mezi zuby a nedostane se ven ani čištěním. S každým dalším jídlem jej tlačíte více a více do dásní. To může nakonec vést k zánětu, který poznáte podle oteklých červených dásní, zápachu z úst a horečky. Kromě toho by z dásně mohl vycházet i hnis.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com