Bazocelulární karcinom má mnoho podob. Pro jeho identifikaci je potřeba znát několik základních věcí

Rakovině kůže lze předcházet správnou ochranou před faktory, které ji způsobují, přičemž je nutné znát i některá základní fakta, s nimiž je nutné vypořádat se efektivně a včas. Pro její identifikaci je potřeba znát několik základních věcí, o kterých by měl vědět každý člověk.

Jak vypadá rakovina kůže?

Bazaliom (bazocelulární karcinom) se obvykle jeví jako červený uzlík, který může krvácet. Nebo jako vřídek, jenž se nehojí. Roste pomalu, ale pokud se neléčí, může vést k výrazným deformacím kůže. Možnost metastazování bazaliomu do jiných orgánů je extrémně vzácná. Spinocelulární karcinom je bazaliomu klinicky velice podobný, ale vykazuje rychlejší růst a pravděpodobnost metastáz je výrazně vyšší. Melanom se vyznačuje tmavou až červenou barvou. Není-li diagnostikován a léčen včas, jedná se o potenciálně smrtelnou formu rakoviny.

Nejběžnější formy rakoviny kůže

Rakovina kůže se dělí na nemelanom a melanom. K prvnímu typu patří bazaliom a spinocelulární karcinom, což jsou nejčastější formy rakoviny kůže. Melanom, i když je vzácnější než zbylé dva, je nejnebezpečnější formou rakoviny a je potenciálně smrtelný, pokud není identifikován včas. Pochází z melanocytů, buněk produkujících melanin, což je pigment, jehož cílem je chránit pokožku před škodlivými účinky ultrafialového záření.

Kde se rakovina kůže může projevit?

Rakovina kůže se může objevit kdekoli na pokožce, a to i v oblastech, jako jsou dlaně, chodidla, kůže pod nehty, genitálie nebo rty. Bazaliom a spinocelulární karcinom jsou častější na místech, které jsou více vystaveny slunci, jako je obličej, uši a pokožka hlavy, zejména u mužů s alopecií. Melanom se nejčastěji objevuje v částech těla, které jsou vystaveny slunečnímu záření přerušovaně – kryté v zimě, odkryté v létě. Například záda a dolní končetiny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cancer.org