Nedostatek hořčíku může vyvolat vysoký tlak a řadu dalších potíží

Hořčík neboli magnézium je jeden z nejdůležitějších minerálů, které lidské tělo potřebuje ke svému správnému fungování. Je zapotřebí téměř ke třem stovkám různých tělesných reakcí a procesů a ke svému fungování ho de facto potřebuje každá buňka. Podílí se totiž na chemických reakcích, jejichž výsledkem je získání energie, bez které bychom nemohli fungovat. Nedostatek tohoto prvku, který si tělo nedokáže samo syntetizovat a je nutné ho přijímat v potravě, se proto projevuje svalovými křečemi, únavou a dalšími projevy nedostatku energie.

Za nedostatek hořčíku může zemědělství i životní styl

Nedávno provedené lékařské studie na české populaci prokázaly, že nedostatkem hořčíku trpí celá třetina zdejších obyvatel a to vůbec není malé číslo. Není to vinou nutně jen nevyváženého jídelníčku, ale také tím, že vlivem různých faktorů se obsah hořčíku snižuje i v těch potravinách, které by jej měly obsahovat dostatečné množství. Je to způsobeno způsobem zemědělství a nedostatkem hořčíku v půdě, z níž by jej plodiny mohly načerpat a následně je předat nám, lidem.

Kromě toho se také často sami zasazujeme o to, že ani to málo hořčíku, které v potravě do těla dostaneme, se nevstřebá tak dobře, jak by mělo. Uvádí se, že z něj dokážeme využít jen zhruba třicet procent. Kromě toho některé faktory spotřebu hořčíku v těle ještě zvyšují. Jedná se například o častou konzumaci živočišných tuků a bílkovin, sladkostí a výrobků z bílé mouky. Zvýšenou potřebu hořčíku máme, i když často a intenzivně sportujeme, konzumujeme alkohol, žijeme ve stresu a ve znečištěném prostředí.

Chybějící minerály mají závažné důsledky, lze je ale napravit

Že se hořčík podílí na tvorbě energie v těle, to už jsme si řekli. Kromě toho je zásadní také pro správné fungování nervové soustavy, protože je součástí elektrolytu, díky kterému mezi sebou mohou nervové buňky komunikovat. Pokud nám tento minerál chybí, můžeme pociťovat:

  • Únavu a vyčerpání
  • Poruchy soustředění a paměti
  • Deprese a bolesti hlavy
  • Slabost ve svalech a křeče
  • Vysoký krevní tlak a poruchy srdečního rytmu
  • Bolesti kloubů
  • Poruchy spánku

Některé z příznaků nedostatku hořčíku jsou i velmi závažné a přitom mají velmi jednoduché řešení. A tím je zvýšení konzumace tohoto zásadního prvku v potravinách a přijetí opatření pro jeho dostatečné vstřebávání do organismu. Pokud je nedostatek opravdu zásadní, můžeme sáhnout i po potravinových doplňcích s tímto minerálem.

Důležité je ale jíst dostatečné množství potravin, jako je zelenina, ořechy a semínka, zejména pak kešu a mandle, a také sušené fíky, avokádo nebo makrela.

Obrázky: Freepik