Hormon testosteron u žen: Jeho akutní nedostatek způsobuje řadu nepříjemných obtíží

Navzdory své pověsti mužského hormonu se testosteron vyskytuje u obou pohlaví. Hraje totiž zásadní roli ve funkci mozku a regulaci nálady. Pro ženy je tedy také velmi důležitý, ale bohužel produkce testosteronu u žen mezi 20. a 40. rokem klesá o 50 %, což způsobuje příznaky jako únavu, zamlžení mysli, úzkost a ztrátu libida.

To není všechno

Menopauza může hladinu testosteronu ještě více snížit. Chronický stres může zhoršit nedostatek testosteronu, protože vysoké hladiny kortizonu brání produkci testosteronu.

Jak poznáte, že máte nízký testosteron?

Odpověď vám může dát jednoduchý krevní test předepsaný lékařem. Váš lékař vyhodnotí výsledky tak, že i když jsou hodnoty hormonů v nižším normálním rozmezí, stále mohou způsobit problémy ve vašem těle.

Zvyšte příjem vitaminu D

Vitamin D zvyšuje hladinu testosteronu u žen o 48 %, podle zjištění studie publikované v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Do jídelníčku můžete přidat vaječné žloutky, tuňáka a obohacené mléčné nebo ovocné nápoje.

Zvyšte příjem zinku

Zařaďte do svého jídelníčku také potraviny bohaté na zinek, který také podporuje produkci testosteronu. Korýši, bio hovězí maso, cizrna, kešu oříšky a houby jsou bohaté na tento důležitý minerál.

Snažte se snížit stres

Kontrola stresu může optimalizovat hladinu testosteronu. Pomoci mohou meditační a dýchací techniky, stejně jóga nebo jakákoli fyzická aktivita, která vám pomůže se uvolnit. Zkrátka dělejte to, co vás uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru a dobrou náladu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com, Healthline.com