Nehty prozradí mnoho o zdravotním stavu. Všímejte si barvy i struktury

Lidské tělo je „vybaveno“ mnoha displeji, které zrcadlí zdravotní stav. Nedostatek vitaminů a minerálů, ale i selhávající orgány či různé jiné zdravotní neduhy lze rozpoznat pouhým pohledem na stav vlasů, kůže, očí, z povlaku jazyka či barvy a konzistence moči. Kromě toho je zrcadlí například i nehty. Jejich kvalita, lámavost či různé vady na kráse naznačují specifické potíže, jimiž jejich majitel trpí ještě mnohem dříve, než se projeví vypuknutím závažné choroby. Je proto dobré čas od času stav svých nehtů vyhodnotit a přijmout podle toho příslušná opatření, která budou směřovat k nápravě případného zanedbání péče o sebe. Prozradíme vám, co který signál na nehtech znamená, abyste byli schopni se v jejich řeči orientovat.

Bílé flíčky

Přestože jsme od dětství slýchávali, že bílé skvrnky na nehtech značí nedostatek některých vitaminů, podle odborníků je pravda někde úplně jinde. Na vině není špatná strava, ale drobná poranění v oblasti nehtového lůžka, která vznikají v důsledku obvyklých pracovních činností. Většina lidí se domnívá, že by o zranění museli vědět, opak je ale pravdou. Podle lékařů k většině těchto mikroúrazů dochází naprosto mimoděk.

Křehké a lámavé nehty

Pokud se vaše nehty samy od sebe štěpí a lámou, jedná se o důsledek nedostatku vitaminů A a B. Velmi často lámavost nehtů ale způsobí také časté používání odlakovačů na nehty, práce s různými druhy rozpouštědel či přílišné mytí rukou a tím jejich nadlimitnímu vysušování. Nedostatek vitaminu A a B však podle odborníků většině lidí nehrozí, protože jde o v potravě hojně se vyskytující látky. Jejich nedostatkem trpí prakticky výhradně osoby s některým druhem poruchy příjmu potravy.

Podélné drážky a linie

Někteří lidé si mohou všimnout, že jejich nehty nejsou hladké, nýbrž podélně drážkované. Pokud i vy jste mezi nimi, nemusíte mít strach. Jedná se většinou o vrozenou podobu nehtu. Pakliže je však drážkování výrazné a hluboké, může se jednat o známku dehydratace a nadměrného vysušení kůže. Měli byste proto zlepšit svůj pitný režim a používat hydratační krémy na ruce.

Příčné drážky a linie

V případě, že linky na nehtu neběží podélně, ale příčně přes nehet, už je situace trochu jiná. Nemusí se ale hned jednat o nebezpečnou chorobu. Často se tyto drážky objevují při poranění nehtového lůžka. Na tuto vadu trpí zejména ženy a dívky, které se horlivě starají o své nehty a odstraňují jemnou kůžičku, která pokrývá kořen nehtu. Pokud se vás však nic takového netýká a přesto máte příčně linkované nehty, může se jednat o akutní infekci, žaludeční choroby a dokonce i o duševní potíže.

Obrázky: Pixabay