Nejčastější chyby v poskytování první pomoci: Čeho se vyvarovat, abychom opravdu zachránili lidský život

Znalost základních metod první pomoci je velmi důležitá. Ovšem co je ještě důležitější je správné provedení, aby nedošlo k ohrožení života, který byste mohli být schopni zachránit. Proto vám přinášíme několik nejčastějších chyb, které lidé dělají při poskytování první pomoci.

Léčba ran peroxidem vodíku, jódem nebo alkoholem může být nebezpečná

Co je špatně: Peroxid ničí buňky v pojivých tkáních a zabraňuje hojení ran. Jód a alkohol zase spálí zdravé buňky a mohou vyvolat větší bolest, šok a popáleniny.

Jak na to: Ránu umyjte čistou vodou nebo horkou vodou a poté naneste hojivou mast s antibiotiky. Náplast nebo obvaz by měly být použity, pokud je to opravdu nutné, jinak bude rána mokvat a bude déle trvat její vyléčení.

Špatné stlačení hrudníku může vést ke zlámaným žebrům nebo poškození plic

Co je špatně: Špatná masáž hrudníku může způsobit zlomeniny žeber a vážné poškození plic a srdce.

Jak na to: Pokud není v blízkosti žádný lékař, zraněná osoba nedýchá a nemá žádný puls, začněte s masáží srdce. Zatímco jiní volají sanitku, vy provádíte 100 stlačení za minutu. U malých dětí by masáž srdce měla být prováděna pouze prsty. K ústní resuscitaci dochází pouze tehdy, když srdce funguje a bije. Další možností je 30 stlačení a následně 2 dechy, poté opakovat.

Paracetamol může vést k problémům s játry

Co je špatně: Paracetamol nebo acetaminofen zmírňují bolest a zánět a jsou součástí mnoha oblíbených léků. Ovšem jejich nadměrné množství může způsobit selhání jater a ledvin.

Jak na to: Buďte opatrní s dávkováním. Maximální dávka pro dospělé jsou 4 gramy za den. Acetaminofen je přítomen v mnoha lécích proti chřipce a kombinace léků může snadno vést k předávkování.

Při krvácení z nosu nezaklánějte hlavu ani si nelehejte na záda

Co je špatně: Při zaklánění hlavy nebo lehání si na záda během krvácení z nosu krevní tlak v hlavě stoupá a krev se může dostat do plic nebo způsobit zvracení.

Jak na to: Hlavu držte vzpřímenou, abyste snížili tlak, aplikujte studený obklad a jednu nosní dírku ucpěte prstem na 15 minut. To samé opakujte u druhé nosní dírky. Dýchejte ústy. Pokud se krvácení nezastaví, opakujte proces. Pokud bude stále přetrvávat, je třeba zavolat sanitku.

Nehýbejte s obětí dopravní nehody ani se nesnažte dostat ji do pohodlnější polohy

Co je špatně: Většina úmrtí při dopravních nehodách vzniká v důsledku poranění krku a páteře. I ten sebemenší pokus o pomoc může oběť zabít nebo ochromit.

Jak na to: Pokud je osoba zraněna s rizikem poranění hlavy, krku nebo páteře (necítí končetiny, ale nikde není žádná krev), zavolejte sanitku a pozorujte případné změny u oběti, dokud nedorazí lékař.

V případě otravy neužívejte léky na vyvolání zvracení

Co je špatně: Léky na vyvolání zvracení mohou způsobit pálení jícnu a uvolnit cestu jedovatým složkám do plic.

Jak na to: Při podezření na otravu zavolejte sanitku, popište příznaky a možný zdroj otravy. Nepokoušejte se sami vyřešit případné nebezpečí otravy nebo vyhledávat rady na internetu. Předávkování léky nebo intoxikace alkoholem mohou bez kvalifikované pomoci způsobit smrt do jedné hodiny.

Použití škrtidla k zástavě krvácení může vést k amputaci

Co je špatně: Může dojít k nadměrnému tlaku v končetině tím, že se zabrání krevnímu oběhu, což vede k nekróze.

Jak na to: Na ránu naneste velké množství sterilní gázy nebo čisté látky a silně zatlačte. To by mělo stačit, dokud nedorazí sanitka. Jedinou výjimkou je vážné krvácení, kde se může objevit riziko úmrtí.

Nevkládejte lžíci do úst ani nevytahujte jazyk ven u osoby, která má záchvat

Co je špatně: Osoba se může vloženým předmětem do úst udusit, pokud jej omylem spolkne.

Jak na to: Člověk přepadený záchvatem se může třást a možná začít i měnit barvu, ale tělo je záchvatem tak paralyzováno, že není možné, aby ublížilo samo sobě. Stačí zavolat lékaře a ujistit se, že osoba je uchráněna před rizikem vnějšího poranění. Je totiž fyziologicky nemožné spolknout vlastní jazyk.

Nevysávejte jed z rány po kousnutí hadem nebo jedovatým hmyzem

Co je špatně: Pokud se pokusíte vysát si jed z rány, vaše sliny se smísí s jedem, což urychlí otravu. Může tak dojít k otoku plic a srdečnímu selhání.

Jak na to: Lehněte si tak, aby poškozená oblast byla umístěna pod srdcem. Zavolejte sanitku, snažte se popsat, co vás kouslo a hodně pijte.

DŮLEŽITÉ: Neberte zraněnou osobu do nejbližší nemocnice

Zavolejte sanitku, popište situaci a poslouchejte odborníka, co máte dělat. Ne každá nemocnice má potřebné léky, odborníky nebo vybavení a doprava může být pro zraněného příliš nebezpečná.

BONUS: Jak správně píchnout injekci

Špatně: Injekce do napnutého svalu, příliš hluboký nebo mělký vpich do jakékoliv části svalu.

Správně: Nejdříve vydezinfikujte oblast. Při injekci do hýždí je rozdělte na čtvrtiny. Vpich proveďte do horní pravé čtvrtiny, aby nedošlo k dotyku ischiatického nervu. Poté umístěte na oblast vpichu vatu s alkoholem.

zdroj: brightside.me