Nejčastější příčiny bolesti zad. Na vině nemusí být pouze sedavý životní styl

Ať už vykonáváme práci v sedě nebo ve stoje, spodní část zad je vždy vystavena určité zátěži, zvláště při práci s pravidelnými pohyby. Jakmile máme špatné držení těla nebo sedíme v nevhodné poloze, může se rozvinout opakující se bolest zad. Ale to není jediné, co může stát za nepříjemnými pocity. Proto je nejlepší co nejrychleji zjistit možné příčiny bolesti a co nejdříve se tak problému zbavit.

Potíže se svaly nebo vazy

Mohou nastat při nesprávném protahování nebo když přeceníte své síly a zvedáte předměty, na které nestačíte. Zesilující bolest může přejít až do mírné necitlivosti. Aplikujte studený obklad na postižené místo nebo se osprchujte horkou a studenou vodou. Popřípadě navštivte svého lékaře.

Artritida

Problémy často způsobují malé klouby mezi obratli nebo nadměrné používání svalů podél páteře.

Vyhřezlá ploténka

Kromě silné, proměnlivé bolesti se může objevit i svalová slabost a necitlivost. Jakmile se bolest vyskytuje ve spodní části zad, v hýždích, můžete mít problém se sedacím nervem. 

Menstruace

Při menstruaci bojuje spousta žen s bolestmi zad. V takových případech může pomoci příjemná koupel, bylinné čaje nebo masáž s esenciálními oleji.

Těhotenství nebo poporodní bolesti zad

Přetížení může často vést k těžké bolesti zad a co si budeme povídat, nosit dalšího člověka ve svém těle dá našim zádům hodně zabrat. 

Osteoporóza

Zhruba po 35. roce života většina lidé začne mnohem rychleji ztrácet kostní hmotu. Abychom tomu zabránili, je třeba dbát na příjem vápníku a vitamínu D.

Fibromyalgie

Onemocnění, které nejčastěji ovlivňuje svaly a měkké tkáně. Je docela složité fibromyalgii diagnostikovat, příznaky se mohou skrývat i roky.

Infekce, cukrovka, rakovina

V pokročilém stádiu mohou tato onemocnění způsobovat silnou bolest zad.

Obrázky: Freepik