Nejčastější příčiny ucpaného nosu. Alergici by neměli neškodné příznaky ignorovat

Ucpaný nos je jedním z nejotravnějších příznaků spojených s onemocněním horních cest dýchacích, který narušuje nejen naše každodenní činnosti, ale i spánek. Necítíme vůně, nemáme chuť a nemůžeme dýchat. Navíc rýma a ucpaný nos trvají příliš dlouho, ale proč?

Jak dochází k ucpání nosu?

Aby mohl vzduch volně proudit nosními cestami a nosní dutinou do plic, vyžaduje neporušenou nosní sliznici. Dýchání nosem je vždy zdravější než dýchání ústy, protože nosní dutina zároveň čistí a zvlhčuje vzduch. Pokud se tato cesta zablokuje, dojde k ucpání nosu.

Nachlazení, zánět horních cest dýchacích

Zánět se vyskytuje ve sliznici, což způsobuje otoky, které výrazně snižují průchod nosní dutiny. Obvykle je zánět vyvolán virovou infekcí.

Alergie

Po vstupu alergenu je primárním příznakem ucpání nosu, kdy začne sliznice bobtnat v důsledku zánětlivé reakce. Pro alergiky stojí za to zvážit spouštěče, protože pokud budou tento neškodný příznak ignorovat, může se rozšířit i na dolní dýchací cesty a vést k astmatu.

Nosní polypy

V podstatě se jedná o malé, měkké útvary na sliznici, které mohou blokovat dýchací cesty. I když se jedná o neškodné útvary, které mají tendenci se vracet, i tak stojí za to je odstranit, aby se předcházelo špatnému dýchání.

Obrázky: Freepik