Jak zahnat katastrofu v podobě sraženého svetru

Možná vás chtěl váš manžel potěšit a ušetřit vám práci, tak se rozhodl vzít dnešní praní do svých rukou. Výsledkem ale bohužel není pouze čisté prádlo, ale také váš sražený oblíbený svetr, který se nyní svou velikostí hodí na vaše čtyřleté díte nebo psa. Víme, jak se to mohlo stát a naštěstí také víme, jak vše vrátit do původního stavu.

Důvody, proč se svetr srazil

Základní důvody, proč se věci v pračce srážejí, existují dva:

  • Nesprávná teplota vody (prudká změna teplot, z nichž jsou vlákna stlačována a deformována)
  • Velký počet otáček během ždímání

Nenechte se vyděsit a zkuste svůj oblíbený svetr vrátit do původního tvaru. Základem je jednat ještě ve chvíli, kdy je mokrý.

Jak svetru vrátit původní tvar?

Nalijte do umyvadla nebo lavoru teplou vodu a přidejte dětský šampón nebo kondicionér na vlasy (asi 1/3 sklenice). Pokud nemáte doma ani jedno, můžete použít jemný prací prostředek na vlnu. Ponořte svetr na 10 minut do vody, aby se vlákna roztáhla. Jakmile po uplynutí potřebné doby svetr vytáhnete, neždímejte ho a ani ho neoplachujte v čisté vodě.

Nyní si vezměte dva velké ručníky – jeden rozložte na rovný povrch, na něj umístěte mokrý svetr a přikryjte ho druhým ručníkem. Vše společně srolujte, aby ručníky nasákly vodu ze svetru. Poté vezměte další ručník a rozložte na něj svetr. Začněte jej natahovat do původní velikosti. Pravidelně jej kontrolujte a natahujte. Nechte ho přirozeně uschnout.

Obrázky: Freepik