Nejčastější zdravotní problémy během letních dní a jak si ulevit

Myslíte si, že během léta nemůžete být nemocní? Velký omyl. Během teplých měsíců se objevuje několik častých nemocí a potíží, se kterými se potýká mnoho lidí po celém světě. Léto je nejlepší doba pro rozvoj otolaryngologických problémů, jako je otitis, sinusitida a alergická rýma.

Otitis

Uši jsou během léta vystaveny mnohem vyšší vlhkosti než jindy, protože je vystavujeme nejen pravidelným koupelím, ale také plavání v bazénu, rybníku i moři. Pomocí vody ovšem snadněji a rychleji rostou ve vnějším zvukovodu choroboplodné zárodky a houby, což způsobuje záněty, sekreci tekutin, zarudnutí, silnou bolest a svědění. Pokud se u vás objeví kterýkoli z těchto příznaků, měli byste se poradit s otolaryngologem.

Zánět dutin

Častým otolaryngologickým problémem během léta je také zánět vedlejších nosních dutin, který může být způsoben infekcí z plavání ve špinavé vodě, potápění s otevřeným nosem nebo neustálým vystavováním chladným a nezdravým klimatizacím. Právě z tohoto důvodu byste to s klimatizací neměli přehánět. Objeví-li se u vás příznaky jako ucpaný nos, rýma, bolest hlavy, hnisavý výtok, čichové poruchy a kašel, máte pravděpodobně zánět vedlejších nosních dutin a měli byste ihned navštívit lékaře.

Alergická rýma

Alergická rýma je pro všechny nepříjemná. Jedním z důvodů je, že během jara a léta vše kvete a často se seče tráva. Dalším důvodem je ovšem konzumace zpracovaného jídla, většího množství soli a alkoholu. Nadměrná konzumace soli totiž způsobuje zadržování tekutin a je škodlivá pro dýchací systém. Zatímco chemické složky balených a zpracovaných potravin jsou často faktory, které vyvolávají nástup alergické rýmy nebo způsobují krize u pacientů s diagnostikovanými alergiemi nebo astmatem.

U koho se tyto potíže objevují nejvíce?

Letní otolaryngologické problémy se nejčastěji projevují u lidí se zanedbanými problémy s nosem, který potřebují operaci. U pacientů s hypertrofickými adenoidy, oteklými mandlemi, pokřivenou nosní přepážkou, polypy v nose nebo s chronickou sinusitidou se může v nose a jeho oblasti rozvinout chronický otok, který je následně během léta činí mnohem náchylnějšími.

Jak si ulevit

Chcete-li pomoci svým dýchacím potížím, užívejte si pravidelně vodní sporty. Může to znít podivně, ale díky kontaktu s vodou můžete dosáhnout přirozených nosních výplachů, které léčí chronické problémy horních cest dýchacích nebo je udržují na stálé úrovni, bez komplikací a vážných příznaků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Livescience.com