Nejlepší gymnastické cviky, na které můžete využít airtrack

Airtrack je skvělou tréninkovou pomůckou k mnoha sportovním aktivitám. Typickým příkladem je gymnastika. Právě na cviky, které můžete na airtracku trénovat, se dnes zaměříme. A povíme si samozřejmě i něco o tom, co to vlastně airtrack je a jaké má výhody.

Co je to airtrack a proč byste jej měli mít?

Airtrack je moderní varianta všem dobře známé žíněnky, tedy vystlané, snadno přenositelné podložky na cvičení, se kterou se každý setkal například ve školní tělocvičně.

Podobně jako žíněnka se i airtrack využívá pro utlumení dopadů při různých gymnastických cvicích, jako jsou skoky, přeskoky a salta. Použít se dá i na jiné cviky – jako podložka, aby se zamezilo otlakům. V neposlední řadě airtrack může pomoci předejít zraněním, když se něco nepovede podle očekávání.

Jak se ale airtrack od žíněnky liší? Zatímco klasická žíněnka je vystlaná (tradičně pravými koňskými žíněmi, dnes často i umělým materiálem), airtrack je nafukovací a je tedy naplněn vzduchem. Jednou z největších výhod díky tomu je, že airtrack lze vyfouknout a snadno kamkoliv přenést či převézt.

Trénujte salta bez obav ze zranění

Airtrack tlumí nárazy a dopady. Když cvičíte různá salta a přemety na tvrdé podložce, vaše klouby dostávají při každém dopadu zabrat. Proto gymnasté preferují měkčí podložku. Dopad do měkčího vaše tělo šetří, můžete tak prodloužit tréninky a předejdete mnoha poraněním i potížím v pokročilejším věku.

Airtrack pomůže i v situacích, kdy nevyjde vše podle plánu. Stále sice musíte myslet na bezpečnost, nicméně když dojde ke krizové situaci, budete rádi za to, že airtrack utlumí špatný dopad a karambol neskončí bolestivou naraženinou, nebo dokonce nepříjemným poraněním.

Kotouly vpřed a vzad

Airtrack je naprosto ideální podložkou pro jedny ze základních akrobatických cviků. Jde o kotoul vpřed a kotoul vzad. Máte-li tedy potomka, který má s těmito cviky problém, airtrack může být vhodnou pomůckou, díky které může dítě tyto cviky trénovat i doma.

Rychle se tak kotouly naučí a během hodin tělesné výchovy už s nimi nebude mít žádné potíže. Bude se tak moci soustředit na některé náročnější cviky.

Stoj a chůze po rukou

K těmto pokročilejším cvikům patří i stoj na rukou neboli stojka. Na delších variantách airtracku pak může trénovat i chůzi po rukou. Vzhledem k vyšší náročnosti tohoto cviku se nevyhnete tomu, že stojku budete muset rychle ukončit. Pád se vám bude snáze kontrolovat s vědomím, že padáte do měkké a bezpečné podložky.

Cviky na kruzích nebo hrazdě

Airtrack může sloužit i jako podložka, která vás chrání, ač na ní vlastně necvičíte. Mluvíme například o cvičení na kruzích nebo na gymnastické hrazdě. Umístěte pod sebe airtrack tak, abyste se vyhnuli riziku poranění při pádu.