Ve 107 letech vydala další album svých nahrávek. Nejstarší pianistka na světě udivuje nezměrným elánem

Čeho byste chtěli dosáhnout v důchodovém věku? Málokdo si řekne, že jeho snem je vydat nové album klavírních nahrávek Clauda Debussyho. Colette Maze si ale takové originální přání splnila ve 107 letech a dává si další nevšední cíle. Udivuje svým nadáním, propracovaným hraním i nezdolnou energií, kterou kolem sebe šíří. A co si budeme namlouvat, rozhodně nevypadá na svůj věk, za což podle svých slov vděčí hudbě.

Hraje na klavír více než 100 let

Colette byly teprve dva roky, když poprvé zaslechla tóny zahrané na klavír a byla naprosto uchvácená. Později dokázala rozeznat jakoukoliv přehrávanou melodii po několika málo tónech. Rodiče souhlasili a začali hledat učitele klavíru, který pomalu rozvíjel její talent, aby ve svých 16 letech, těsně před začátkem druhé světové války, začala studovat na pařížské konzervatoři École Normale de Musique.

Žije jen hudbou

Pro Colette je hudba vším, po vystudování konzervatoře se stala učitelkou klavíru a věnovala se výukou nadaných dětí po celý svůj život. Kromě toho ale stále pracovala na svém umění a zdokonalovala se ve hře na klavír. I díky tomu je ve svém věku schopná cvičit každý den čtyři hodiny hru na klavír, což ji udržuje fit a bystří rozum, jak sama s oblibou říká. Navíc je pro ni hudba vášeň, tím spíše, když přijde řeč na Clauda Debussyho, kterého hraje nejraději.

Šesté album vydala ve 107 letech

Právě nahrávky Clauda Debussyho vydala v době, kdy se jiní věnují už jen odpočinku a vnoučatům, první album tak spatřilo světlo světa v jejích 84 letech. Poslední, šesté, naopak vydala v letošním roce v jejích 107 letech, čímž se zapsala do historie hudby. Je nejstarší činnou klavíristkou na světě a nebojí se dalších výzev, které jí svět hudby přináší. Na videu tak mohou lidé spatřit úryvek Debussyho skladby „Ondine“ z roku 2014, který získal už přes 80 tisíc sledujících.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madlyodd.com