Cítíte při vstávání závratě nebo mdloby? Důležité je najít příčinu, zde jsou nejběžnější z nich

Někteří z nás již zažili závratě a pocit na omdlení, může se to stát každému a nemusí to znamenat nic vážného. Samozřejmě je dobré nic nepodceňovat a v každém případě se poradit s lékařem, například tehdy, víte-li, že pociťujete závratě při příliš rychlém vstávání pravidelně každé ráno. V závislosti na příčině se nemusí jednat o dlouhodobý problém, pokud ale cítíte, že na vás jdou mdloby nebo ve skutečnosti ztrácíte vědomí, promluvte si s odborníkem co nejdříve.

Presynkopa

Presynkopa je termín, kterým označujeme pocit na omdlení. Nastává tehdy, kdy mozek nepřijme dostatek krve, kyslíku nebo glukózy, aby správně fungoval, a to i na pouhý okamžik.

 

Běžné příčiny závratí

Lidé, kteří již někdy zažili příznaky presynkopy, jednoduše problém přešli a pokračovali dál ve svých každodenních činnostech. To ale rozhodně není dobrý nápad, zvláště, přichází-li problém pravidelně. Některé příčiny mohou být vážné. Vždy je nejlepší navštívit lékaře, aby stanovil diagnózu. Mezi potenciální příčiny patří následující.

Ortostatická hypotenze

Neboli posturální hypotenze, což je motání hlavy při vstávání. Zpravidla se děje při užívání určitých léků nebo s postupujícím věkem.

Srdeční arytmie

Vaše srdce bije příliš rychle, příliš pomalu nebo způsobem, jenž způsobuje náhlý pokles zásoby krve do vašeho mozku. V každém případě můžete pocítit mdloby.

Dehydratace

Nedostatek tekutin může způsobit nevolnost, slabost, závratě, nízký krevní tlak a také mdloby. Dobrou zprávou je, že přísunem dostatečného množství čisté vody se příznaky rychle zmírní.

Anémie

Anémie představuje nedostatek zdravých červených krvinek nebo hemoglobinu v krvi, jež přenášejí kyslík do našich orgánů, včetně mozku. Charakteristickým znakem anémie je únava, ale i závratě a mdloby.

Léky

Medikamenty předepsané proti bolesti, srdečním onemocněním a vysokému krevnímu tlaku mohou ovlivnit váš oběhový systém, což, jak už víte, způsobuje závratě. Pokud se problém vyskytuje často, poraďte se se svým lékařem o úpravě dávkování.

Autonomní neuropatie

Nervové onemocnění, které narušuje elektrické signály mezi mozkem a srdcem, cévami a potními žlázami. Pocity slabosti pocházejí z vlivu na srdeční frekvenci a krevní tlak.

Stres a záchvaty paniky

Zažili jste někdy záchvat úzkosti? Pravděpodobně jste splašeně dýchali, což může vést k závratím a motání hlavy.

Co dělat, když na vás jdou mdloby?

Jakmile máte pocit, že se vám motá hlava nebo na vás jdou mdloby, sedněte si a položte si hlavu mezi kolena. Nejdůležitější věcí však je dostat se na bezpečné místo, aby případný pád ze ztráty vědomí nezpůsobil zranění nebo náraz do hlavy. Poté, co příznaky odezní, kontaktujte co nejdříve svého lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Geisinger.org