Je překvapivé, čemu všemu dokážeme věřit, pokud jde o naše domácí mazlíčky. Zjistěte, které obecně uznávané představy o domácích zvířatech jsou mýty a jaké mohou dokonce ohrozit zdraví vašeho chlupatého přítele.
Když jsou kočky šťastné, předou
Zatímco předení je obvykle spojeno s pocitem štěstí, nový výzkum ukázal, že kočky vrní z vícero důvodů. Například jsou-li nervózní, mají strach, jsou ve stresu nebo cítí bolest. Výzkum také ukázal, že nízkofrekvenční vibrace vysílané předením mohou pomoci kočičímu tělu zahojit rány a spravit kosti. Stejně tak může být vrnění způsob, jak koťata navazují spojení se svou matkou.
Králíci by měli jíst hodně mrkve
Jeden z nejběžnějších mýtů o domácích zvířatech nemá nic společného s kočkami nebo psy. Týká se králíků. Říká se, že králíci potřebují ke svému přežití velké množství mrkve. I když může být tento druh zeleniny skvělou pochoutkou, stejně jako jiná škrobovitá zelenina nebo ovoce, obsahuje mrkev spoustu cukru. Snadno tedy může narušit gastrointestinální bakteriální flóru zvířete a způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Mrkev by měla být považována pouze za zvláštní pamlsek, který bude králíkům podáván jen občas a v malém množství.
Jeden psí rok se rovná sedmi lidským
Odborníci se shodují, že tento způsob není zcela přesný, jak zjistit věk svého psa. Studium změn DNA zvířete je lepším ukazatelem dospělosti. Podle tabulky vytvořené Americkou veterinární lékařskou asociací je první rok středně velkého psa ekvivalentem 15 lidských let, jeho druhý rok odpovídá 24 lidským rokům a následující roky se rovnají zhruba 4 – 5 lidským.
Pixabay
Koťata musí pít mléko
Ve skutečnosti mohou být mléčné výrobky pro koťata nebezpečné. Pravdou je, že jediné mléko, které je pro koťata bezpečné, je mléko od jejich kočičí matky. Trávicí systém koťat totiž postrádá enzymy potřebné k trávení laktózy nacházející se v kravském mléce. To může způsobit průjem, který může u křehkých koťat vést ke smrtelné dehydrataci. Laktóza může při kvašení ve střevě způsobit bolestivé nadýmání a plynatost.
Psi vidí pouze černobíle
Ještě do nedávné doby mnoho lidí, včetně vědců, věřilo, že psi vidí pouze černobíle. Naštěstí pokroky v technologii a vědě tento mýtus uvedly na pravou míru. Nový výzkum ukázal, že psi vidí barevně, i když nemají k dispozici celé spektrum barev jako většina lidí. Psí oči, stejně jako lidské, mají speciální buňky, kuželové fotoreceptory. Lidé mají tři typy těchto fotoreceptorů, kdežto psi pouze dva.
Pixabay
Psi mohou pociťovat vinu
Domácí mazlíčci, kteří působí provinile, mají sklopené oči a svěšenou hlavu, mohou vypadat, že vyjadřují vinu za prokousaný gauč nebo zničené boty či loužičku na podlaze. Ve skutečnosti ale reagují na vaši aktuální řeč těla a tón hlasu. Studie prokázaly, že provinilý výraz psa byl přítomen i u zvířete, kterému majitel nadával, i když byl pes nevinný. To poukazuje na pochopení trestu, ale ne jeho důvodu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Icepop.com