Pravidelné měsíční krvácení je údělem každé zdravé dospělé ženy. Během těchto dní se mohou vyskytovat nejrůznější symptomy související se změnou hladiny ženských hormonů, které jsou za tuto očistnou funkci zodpovědné a patří mezi ně změny nálady, bolestivost či různé změny v intenzitě i délce menstruace. Někdy se ale mohou vyskytnout i další příznaky či změna v jejich závažnosti, které signalizují, že se s vaším tělem děje něco špatně.
Endometrióza
Příliš silné krvácení nebo změna jeho hustoty v průběhu menstruace může být známkou toho, že tkáň děložní výstelky roste i v jiných částech těla mimo dělohu. Výjimečně se může objevit i v orgánech umístěných jinde než v břiše a někdy dokonce i v mozku. Typickým příznakem jsou kromě změn v krvácení také bolesti v oblasti pánve a v konečném důsledku i sterilita a vnitřní krvácení. Příčiny, stejně jako způsob léčby této nemoci dosud nejsou známy a terapie se omezuje jen na léčbu příznaků. I tak je ale možné při správné lékařské péči předejít nejhorším důsledkům.
Amenorea
Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá porucha, při níž dochází k vynechání menstruace z jiných důvodů, než je těhotenství nebo přechod. Příčina obvykle bývá důsledkem hormonální nerovnováhy, velkého stresu či důsledek jiného závažného onemocnění. Protože na příčině Amenorei závisí i její závažnost a léčba, je vhodné poradit se o svém problému s lékařem. Může totiž vést i k dalším důsledkům, jako jsou potíže s otěhotněním, změny hmotnosti nebo osteoporóza.
Myom
Myomy jsou nezhoubné útvary, které mohou vyrůstat na orgánech v břišní dutině, a to včetně dělohy. Zvětšující se myom může způsobovat nadměrné bolesti a také zkracování menstruačního cyklu. S narůstající velikostí myomu se také zvyšuje intenzita krvácení. Proto pokud zaznamenáte náhlou změnu v cyklu a síle krvácení, poraďte se raději s lékařem.
Obrázky: Freepik