Některé symptomy během menstruace byste neměli ignorovat, mohou signalizovat vážné problémy

Pravidelné měsíční krvácení je údělem každé zdravé dospělé ženy. Během těchto dní se mohou vyskytovat nejrůznější symptomy související se změnou hladiny ženských hormonů, které jsou za tuto očistnou funkci zodpovědné a patří mezi ně změny nálady, bolestivost či různé změny v intenzitě i délce menstruace. Někdy se ale mohou vyskytnout i další příznaky či změna v jejich závažnosti, které signalizují, že se s vaším tělem děje něco špatně.

Endometrióza

Příliš silné krvácení nebo změna jeho hustoty v průběhu menstruace může být známkou toho, že tkáň děložní výstelky roste i v jiných částech těla mimo dělohu. Výjimečně se může objevit i v orgánech umístěných jinde než v břiše a někdy dokonce i v mozku. Typickým příznakem jsou kromě změn v krvácení také bolesti v oblasti pánve a v konečném důsledku i sterilita a vnitřní krvácení. Příčiny, stejně jako způsob léčby této nemoci dosud nejsou známy a terapie se omezuje jen na léčbu příznaků. I tak je ale možné při správné lékařské péči předejít nejhorším důsledkům.

Amenorea

Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá porucha, při níž dochází k vynechání menstruace z jiných důvodů, než je těhotenství nebo přechod. Příčina obvykle bývá důsledkem hormonální nerovnováhy, velkého stresu či důsledek jiného závažného onemocnění. Protože na příčině Amenorei závisí i její závažnost a léčba, je vhodné poradit se o svém problému s lékařem. Může totiž vést i k dalším důsledkům, jako jsou potíže s otěhotněním, změny hmotnosti nebo osteoporóza.

Myom

Myomy jsou nezhoubné útvary, které mohou vyrůstat na orgánech v břišní dutině, a to včetně dělohy. Zvětšující se myom může způsobovat nadměrné bolesti a také zkracování menstruačního cyklu. S narůstající velikostí myomu se také zvyšuje intenzita krvácení. Proto pokud zaznamenáte náhlou změnu v cyklu a síle krvácení, poraďte se raději s lékařem.

Obrázky: Freepik