Příznaky infarktu, které se vyskytují hlavně u žen a prakticky se o nich neví

fO infarktu už toho bylo napsáno mnoho, stejně jako o jeho doprovodných příznacích. To, že se ale tyto příznaky poněkud liší u mužů a u žen, to už zase tak známo není. Právě tato skutečnost je také důvodem, proč právě v případě žen často infarkt zůstává neodhalen až do poslední chvíle, kdy už často bývá pozdě. Příznaky u žen jsou totiž mnohem méně nápadné a zjevné, než ty, které zažívají muži. Proto mívají dámy větší tendenci jim nepřikládat takovou váhu, což se často ukazuje jako fatální.

Bolest v zádech, krku, čelisti a pažích

Častěji než typická bolest na hrudi se u že vyskytuje bolestivost přilehlých oblastí jejich těla. Namísto oblasti srdce tak příslušnice slabšího pohlaví pociťují nepohodlí a palčivou bolest v krku, v zádech nebo v čelisti či v pažích. Pakliže tyto bolesti nesouvisejí s nějakým nedávným zraněním, je vhodné při pocítění těchto bolestí kontaktovat lékaře.

Nevolnost a bolest žaludku

Srdce a žaludek se nacházejí v těsné blízkosti, a tak některé bolesti provázející infarkt bývají mylně zaměňovány s trávicími obtížemi či s otravou jídlem. Bolest žaludku v těchto případech bývá doprovázena znatelnou tíží v této oblasti, kterou ženy, které s ní mají zkušenost, popisují „jako by na žaludku seděl slon“.

Studený pot

Náhlá erupce studené potu na čele je jedním z nejčastějších příznaků infarktu u žen. Pokud jste s tímto projevem v minulosti neměli potíže a náhle se s ním setkáte, nejlépe ihned kontaktujte lékaře.

Závratě a dušnost

Potíže s dýcháním bývají velmi běžným příznakem provázejícím srdeční infarkt. Často se vyskytuje kašel, kterým se tělo snaží dostat do krve více kyslíku a rozpohybovat její proudění, a tím okysličit tkáně těla. Tím, že se kyslík, vlivem nefunkčního pumpování srdce, nedostává do mozku, začne se vám točit hlava a budete mít závratě. I když tyto projevy mohou být způsobené i jinými příčinami, nikdy je nelze ignorovat.

Náhlá a bezdůvodná únava

Náhlá silná únava, která vám brání byť jen dojít na záchod, je velmi alarmujícím znamením. V takovém případě se co nejdříve poraďte s kardiologem.

Obrázky: Freepik