Zjistěte svůj zdravotní stav podle čichu. Některé tělesné pachy mohou odhalit vážné nemoci

Většiny tělesných pachů se dokážeme relativně snadno zbavit. Existují však i takové, které je velice obtížné eliminovat, jelikož jsou výsledky některých onemocnění. Přesto, že jsou nepříjemné, jsou signálem našeho těla, že je něco v nepořádku, proto je důležité se zaměřit na to, jaké pachy naše tělo vylučuje.

Ovocný acetonový dech: Cukrovka

Diabetická ketoacidóza je jednou z problémů cukrovky. Tělo odbourává mastné kyseliny, což vede k tvorbě kyselinových ketonových tělísek. Jedním z nich je aceton, který se line z našeho dechu. Zápach je zároveň doprovázen únavou, suchostí, potížemi s dýcháním a bolestmi žaludku. Ketoacidóza je nebezpečná, nebude-li se léčit. Může vést k diabetickému kómatu a dokonce i smrti. Nezapomeňte proto navštívit svého lékaře.

Špatný ranní dech: Bakterie

Jsou-li ve vašem těle přítomny gramnegativní anaerobní tyčinky, jedná se o bakterie, pod jejichž vlivem začíná proces kvašení zbytků potravin v ústní dutině, během něhož se tvoří těkavé sloučeniny síry. Špatný dech může být také důsledkem onemocnění dásní, nesprávně umístěnými, netěsnícími výplněmi zubů a zubních náhrad, chronickým zánětem mandlí, zánětem dutin nebo angínou. V případě, že ze svého dechu cítíte čpavek, může se jednat o selhání ledvin.

Silně páchnoucí stolice: Nesnášenlivost laktózy

Laktóza je cukr nacházející se v mléčných výrobcích. Pokud se v našem tenkém střevě tvoří málo enzymu laktázy, který laktózu rozkládá, dostane se laktóza do tlustého střeva, kde začne kvasit. Laktóza, která nebyla strávena, způsobí silně páchnoucí stolici a plynatost. Všímejte si tedy každé návštěvy toalety po konzumaci mléčných výrobků.

Páchnoucí moč: Infekce

Bakterie vstupují do močových cest a močové trubice, poté se množí v močovém měchýři, což způsobuje infekci a nepříjemný zápach vylučované moči.

Zápach nohou: Atletická noha

Termín atletická noha obecně označuje infekci kůže na nohou, která je způsobena kombinací plísní a bakterií, které žijí na pokožce nohou a mezi prsty. Důsledkem všeho je silný zápach nohou. Plísně se mohou šířit do dalších částí těla, proto je během léčby velice důležité dodržovat zvláštní hygienu.

Obrázky: Freepik