Rakovina vaječníků se dokáže projevit včas. Na vás je neignorovat příznaky

U rakoviny vaječníků je pro její úspěšnou léčbu rozhodující fáze, kdy je diagnostikována. Ignorování série příznaků tedy může být fatální, proto při jakémkoli signálu našeho těla, i když může mít i jinou příčinu, neodkládejte návštěvu lékaře. Poradíme vám, na jaké symptomy je třeba se zaměřit.

Tlak v břiše

Tlak uvnitř břicha a kontrakce mimo období menstruace, zvláště pokud je pociťujete několik dní, zmizí a zase se vrátí, mohou být znepokojující. 

Bolest při pohlavním styku

Rakovina vaječníků může způsobit cysty, díky nimž je vagína velice citlivá a na tření a doteky reaguje bolestí.

Nepravidelný cyklus

Při nepravidelné menstruaci se může jednat o infekci nebo rakovinu vaječníků. V každém případě se nechte zkontrolovat odborníkem.

Krvácení

Špinění a krvácení mimo období menstruace by vás mělo zarazit. Zvláště pokud je krev světlá a řídká a není hustá a tmavá jako menstruační krev.

Ztráta chuti k jídlu

Náhlá ztráta chuti k jídlu může souviset s nachlazením, žaludečními potížemi nebo změnou počasí, ale zpravidla netrvá déle než 1 – 3 dny. Pokud nemáte delší dobu chuť jíst, je to důvod k návštěvě lékaře. Zpravidla se jedná o příznak, který nespojujeme s vážným onemocněním, ale ztráta chuti k jídlu a rychlý pocit plnosti v žaludku, oteklé a nafouklé břicho bez přejídání jsou stavy, které si vyžadují hledání příčiny. 

Obrázky: Freepik