Nemějte obavy z užívání počítačů. Unaví vás, ale o zrak rozhodně nepřijdete

Bez ohledu na to, kolik výrobců počítačů se snaží používat barvu nebo design k ochraně zraku, musí ujít ještě dlouhou cestu, aby se o počítačích mohlo tvrdit, že nejsou pro naše oči škodlivé. Ruce totiž nejsou jedinou částí těla, která zažívá díky počítači velkou pracovní zátěž, ale pravdou je, že zatímco mohou počítače na našich rukách způsobit skutečné škody, monitory samy o sobě naše oči poškodit nemohou. „Záření z počítačových obrazovek je totiž tak malé, že nemůže způsobit žádné zranění oka,“ potvrdil ředitel služeb vizuální rehabilitace.

Nejčastější stížností lidí, kteří často používají počítač, je sucho, svědění, bolesti hlavy a kolem očí nebo rozmazané vidění. To vše může být skutečným důsledkem několikahodinového sledování monitoru. Skvrna, kterou můžete vidět, jakmile vzhlédnete od obrazovky, je v podstatě jen mechanismus oka, jakým se snaží zaostřit.

Počítače ve skutečnosti upozorňují na problémy, které uvnitř oka byly již dávno předtím. Navíc, naše oči nebyly evolučně navrženy tak, aby se dívaly na obrazovku počítače osm a více hodin denně. Stejně tak počítače nezpůsobují primárně suchost očí, ovšem pokud se díváme do počítače celý den, máme tendenci méně mrkat, což zhoršuje problém suchých očí. Řešením pak může být aplikace očních kapek speciálně určených pro uživatele počítačů.

Naštěstí existují určité možnosti, jak minimalizovat námahu očí, způsobenou častým používáním počítače:

  • Pokuste se častěji mrkat
  • Používejte umělé slzy
  • Udržujte obrazovku alespoň půl metru od očí
  • Nakloňte monitor dolů o 15 stupňů, aby horní část obrazovky byla v úrovni očí

Jak často používáte počítač vy? Chráníte svůj zrak? Dejte nám vědět do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: https://www.webmd.com/eye-health/news/20000616/computer-related-problems-when-eyes-have-had#1