Nenápadné příznaky indikující poškozené ledviny. I zdánlivě nedůležité maličkosti hrají roli

Hlavní funkcí ledvin je odstranit odpadní látky a přebytečné tekutiny z organismu. Tyto zbytečné produkty vychází z těla ven skrze moč. Produkce moči zahrnuje extrémně složité fáze vylučování a resorpce. Tento postup je nezbytný pro udržení konstantní rovnováhy tělesných chemikálií. Ledviny také produkují hormony, které ovlivňují funkce jiných orgánů. Například produkují hormon, který stimuluje produkci červených krvinek. Sami vidíte, jak důležitým orgánem ledviny jsou, proto si přečtěte něco o varovných příznacích jejich poškození.

Neustálá únava

Ledviny filtrují odpadní látky z krve a odstraňují je močením. Když nefungují správně, toxiny se mohou v organismu hromadit. Pak je častým příznakem únava. Můžete mít pocit, že vám chybí energie, jste slabí nebo máte potíže se soustředěním. Ledviny produkují hormon, který tělu nařizuje, aby vytvořilo červené krvinky. Pokud jich máte méně, vaše krev nemůže poskytnout potřebné množství kyslíku svalům a mozku.

Špatně spíte

Studie ukazují možnou souvislost mezi spánkovou apnoe a chronickým onemocněním ledvin. V průběhu času ledviny ničí a může vést k jejich selhání. Spánková apnoe může částečně poškodit ledviny tím, že zabrání tělu přijímat dostatek kyslíku.

Svědění

To se může stát, pokud vaše ledviny nemohou odstranit toxiny, a ty se hromadí v krvi. To způsobuje vyrážku nebo svědění kůže. V průběhu času vaše ledviny nemusí být schopny vyvážit minerály a živiny ve vašem těle. To může vést k sušší kůži a svědění.

Oteklý obličej a nohy

Když se vaše ledviny nemohou dobře zbavit sodíku, tekutiny se začnou hromadit ve vašem těle. To může vést k otokům rukou, nohou, kotníků a obličeje. Můžete si všimnout otoků zejména v chodidlech a kotnících. Únik bílkovin do moči se může objevit jako otok kolem očí.

Svalové křeče

Křeče v nohou a jinde po těle mohou být známkou špatné funkce ledvin. Nerovnováha v hladinách sodíku, vápníku, draslíku nebo jiných elektrolytů může narušit způsob, jakým vaše svaly a nervy pracují.

Dušnost

Když trpíte onemocněním ledvin, vaše orgány neprodukují dostatek hormonu zvaného erytropoetin. To signalizuje tělu, aby produkovalo červené krvinky. Bez nich však můžete dostat anémii a může vás přepadnout pocit dušnosti. Další příčinou je akumulace tekutin. Občas pro vás může být obtížné popadnout dech. V těžkých případech může ležení způsobit, že se budete cítit, jako byste se topili.

Nízká chuť k jídlu

Onemocnění ledvin může způsobit nevolnost nebo zvracení a rozhodit žaludek. To může zanechat omezenou touhu jíst, což samozřejmě někdy může vést ke ztrátě tělesné hmotnosti.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthline.com, Webmd.com