Neobvyklé symptomy karcinomu prsu. Tyto varovné signály se rozhodně nevyplatí přehlížet

Zatímco rakovina prsu se častěji projevuje jako bulka v prsu nebo jako abnormální nález na rutinním mamografu, může se projevovat i jinými způsoby. Navíc se málo ví, že rakovinou prsu mohou trpět také muži a měli by tedy této oblasti věnovat náležitou pozornost. Zde je sedm neobvyklých příznaků rakoviny prsu, o kterých lékaři říkají, že byste je neměli ignorovat.

Klíčová je včasná diagnóza

Je důležité znát další příznaky rakoviny prsu, dokonce i ty, které jsou vzácné a neobvyklé. Přibližně 12 % všech žen se během svého života setká s nějakou formou rakoviny prsu. Včasná diagnóza pak může být zcela klíčová co se týče šancí na úspěšnou léčbu.

Změny na bradavkách

Pokud jedna z vašich bradavek začne vypadat jinak, může to být důvod k obavám. Tvrdost nebo změna tvaru či barvy ve srovnání s druhou stranou může být známkou změn, které vyžadují lékařskou pomoc. Časté například bývá vtažení bradavek dovnitř.

Krvavý výtok z bradavky

Výtok z bradavek může být poměrně běžný a nemusí tedy být vždy důvodem k poplachu. Nicméně pokud z bradavek začne vytékat krev, je dobré nechat si je zkontrolovat.

Drážky na povrchu prsou

Každý má prsa jiná, ale pokud začnete vidět nějaké závažné změny na povrchu kůže vašeho prsu, je to problém. Změny ve struktuře kůže prsu, jako je dolíček nebo svraštění, jsou možným signálem rakoviny prsu. Může to být proto, že kůži táhne bulka nebo jiný útvar v prsu.

Bolest

Pokud máte ostrou, bodavou bolest v určitém místě v prsu nebo v bradavce, může to být důvod k obavám. Takto koncentrovaná a ostrá bolest může být signálem vzniku rakoviny prsu. Pokud nemá jinou zjevnou příčinu, je třeba ji prozkoumat.

Otok a zarudnutí

Existuje několik důvodů, proč se u vás může objevit zarudnutí nebo otok na prsou, ale pokud dojde k vyrážce nebo otoku bez zjevné příčiny, je třeba vaše prsa zkontrolovat. Vzácným příznakem rakoviny prsu je zarudnutí a otok kůže prsu s absencí bolesti. Většina otoků a zarudnutí prsou souvisí s infekcí, ta však bývá obvykle spojena s bolestí. Otoky nebo zarudnutí, které nejsou spojeny s bolestí, by měly být vyhodnoceny z hlediska možných závažných problémů.

Otoky v podpaží

Obvykle nemyslíme na prsní tkáň v souvislosti s podpažím, ale pokud se u vás objeví otok, bolest nebo bulka v oblasti podpaží, může to ve skutečnosti souviset s rakovinou prsu. Otoky v podpaží mohou naznačovat, že se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, které se nacházejí v podpaží. Bulky se v těchto oblastech  mohou objevit dříve, než prsa vykazují jakékoli příznaky.

Změna tvaru prsou

Pravděpodobně dobře znáte svá vlastní prsa – takže pokud se jedno z nich začne radikálně měnit, musíte tomu věnovat pozornost. Náhlá změna velikosti nebo tvaru prsu je neobvyklým příznakem rakoviny prsu. Prsa s rakovinotvornými bulkami uvnitř mohou měnit tvar podle toho, jak nádor roste. Tyto problémy mohou být také způsobeny nezhoubným nádorem nebo cystou, takže je nejlepší nechat se vyšetřit mamografem, abyste mohly být v klidu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bustle.com