Neodolatelné lákadlo pro komáry. Lidé s běžnou krevní skupinou jim chutnají ze všech nejvíce

Komáři jsou neuvěřitelně otravní a již nastává doba, kdy s nimi budeme muset bojovat. Nejen, že je jejich bzučení velmi nepříjemné, ale také vám snadno a rychle mohou vysát vaši drahocennou krev. Věděli jste přitom, že komáry přitahuje určitý krevní typ, který jednoznačně preferují? Až 85 procent lidí vylučuje skrz kůži chemikálie, které komáři používají pro rozeznání typu krve. Podle odborníků je:

  • typ A – Nepřitahuje
  • typ B – Přitahuje, ale nešílí po něm
  • typ 0 – Budete nejoblíbenějším pokrmem na jídelníčku

Proč tomu tak je?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se komáři krví nekrmí. Lidi kousají jen samičky, které konzumují lidskou krev. Samečci jsou pro nás naprosto neškodní. Nejedná se přitom o jejich potravu. Samičky potřebují krev k udržení plodnosti. Krev typu 0 je jejich oblíbená, ale vědci si zatím nejsou zcela jistí, proč jim s plodností pomáhá právě tento typ. Jisté ovšem je, že jedinci s typem 0 se za soumraku mění v krevní polštář. Je také nejméně pravděpodobné, že zemřou na nejtěžší formy malárie.

Sloučenina RIFIN způsobující malárii se slabě váže na krev typu 0, ale silně se váže na typ A, který je naopak nejméně napaden komáry za běžných dnů. Možná jsou tito malí škůdci ohleduplnější, než jsme si původně mysleli. Krevní typ ovšem není jediný faktor, podle kterého se komáři řídí. Nyní se proto podíváme na další hlediska, kterými se komáři řídí. Pozor by si měli dávat následující jedinci.

Těhotenství a cvičení

Podívejme se na malou zajímavost. Těhotné ženy vydechují o 21 % více vzduchu než průměrný člověk. Spolu s tímto vzduchem přichází oxid uhličitý, který komáři jednoduše milují. Jedná se o velmi znepokojivý fakt, protože vir Zika způsobuje vrozené vady u dítěte. Jste-li těhotná nebo máte ve svém okolí těhotnou ženu, měli byste jí poradit, aby si opatřila ekologický repelent vyrobený z přírodních složek, který ji ochrání před komáry a potenciálním nebezpečím nákazy od komára.

Během a ihned po cvičení jste také pro komáry velmi přitažliví. Při cvičení se totiž zvyšuje vaše tělesná teplota a pokožka uvolňuje určité chemikálie, např. kyselinu mléčnou. Oba tyto faktory vás činí pro komáry viditelnější a atraktivnější. Pokud cvičíte doma, zapalte si s tomu svíčku s citronellou nebo použijte jiný z osvědčených přírodních odpuzovačů tohoto obtěžujícího hmyzu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Smithsonianmag.com