Nezbytné kroky, které je nutné dodržet, pokud chcete zhubnout natrvalo

Hubnutí je hlavní téma především v letním období, kdy odkrýváme svá těla. Cíleně se mu věnují zejména ženy, které se chtějí líbit. Jak ale postupovat, když chcete zredukovat hmotnost natrvalo? Je potřeba, abyste se drželi základních pravidel.

Obezita a nadváha u nás i ve světě

Zhruba před pěti lety bylo dle Světové zdravotnické organizace na světě téměř 650 milionů lidí, kteří trpí obezitou. Jedinců s nadváhou pak bylo podstatně více, a to nad 1,8 miliard. Tyto počty se pravděpodobně za uplynulé roky navýšily, což je alarmující. I Češi v tomto ohledu nevylepšují světový žebříček. V tuzemsku je obézních zhruba 46 % populace a 50 % českých obyvatel se trápí s nadváhou.

První pravidlo: Neměli byste hladovět

Pokud si myslíte, že zhubnete pouze zmenšením porcí na polovinu, mýlíte se. Vaše tělo by rozhodně nemělo hladovět, proto mu dopřejte hodnotné a zdravé potraviny. Vyhněte se složitým sacharidům a od základu změňte jídelníček. Ten můžete sestavit klidně i s odborníkem na výživu. Navyšte kromě jiného příjem tekutin (čistá voda, bylinné čaje) a jezte více zeleniny.

Druhé pravidlo: Podpořte očistu svého trávicího systému

Během nezdravé éry svého života jste zcela určitě konzumovali mnoho smaženého a tučného. Je tedy na čase tyto pokrmy ponechat v minulosti a začít se zdravější a hodnotnější stravou. Vylučte ze svého jídelníčku pokrmy z fast foodů, průmyslově vyráběné produkty, smažená jídla, perlivé a slazené nápoje i alkohol. Ten je doslova zabijákem štíhlé postavy. Svůj trávicí systém podpořte zvýšeným příjmem celozrnných výrobků s obsahem vlákniny, pijte čas od času kefír a dopřejte si i zelí.

Třetí pravidlo: Spěte dostatečně dlouho

Pravidelný a dostatečně dlouhý spánek je neméně důležitý pro udržení optimální hmotnosti. Nabije vás energií, zrelaxuje mozek a udrží dobrou náladu. Pakliže nebudete vyspalí, zvýší se vám v krvi hladina kortizolu. Tento chemický proces vyvolá i zvýšení hladiny cukru v krvi. Čím lépe a více budete spát, tím jednodušší bude cesta k vysněné váze. Ideální časové rozmezí pro dospělého člověka je 7 až 8 hodin spánku.

Čtvrté pravidlo: Dbejte na pravidelnou psychohygienu

Vědci zjistili, že u lidí s depresemi, bipolární poruchou a úzkostí značně stoupá riziko vzniku obezity. Tento fakt je tedy jasným důkazem toho, že duševní pohoda je neméně důležitá pro udržení normální a zdravé hmotnosti. Myslete tedy na psychohygienu, zejména pak tehdy, pokud máte stresující zaměstnání. Pravidelně relaxujte, procházejte se v přírodě, zacvičte si třeba zklidňující jógu, myslete pozitivně a radujte se i z maličkosti spolu s rodinou a přáteli. V případě, že máte vážný duševní problém, je záhodno navštívit odborníka, který může pomoci vše vyřešit.

Páté pravidlo: Udělejte si čas na detoxikaci organismu

Abyste nastartovali metabolismus, je důležité tělo detoxikovat. Očistu podpoříte zejména tím, že začnete pít více vody (alespoň dva až tři litry denně) a začleníte do jídelníčku tyto potraviny obsahující antioxidanty: jablko, červená řepa, avokádo, chřest, zelí, citron, zázvor, česnek, artyčoky, brokolice. 

Několik slov na závěr

Kromě výše uvedených pěti pravidel byste měli do svého života začlenit i pravidelný a intenzivní pohyb. Jedině tak docílíte nejen štíhlé, ale také zpevněné postavy. Někteří odborníci tvrdí, že postačí i půl hodina denně. Vaše tělo si na pohybovou aktivitu posléze natolik zvykne, že se bez ní později neobejde. Vhodný je běh, rychlá chůze, aerobik, pilates, jóga i pobyt v posilovně (nejlépe pod dohledem trenéra). Ostatně pustit se můžete i do kdejakého kolektivního sportu. Udržíte si kondici a ještě se pobavíte.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com