Nepodceňte výběr pracovních rukavic. Pro bezpečnost a kvalitu práce jsou nepostradatelné

V mnoha oborech jsou ochranné rukavice nedílnou součástí pracovního oděvu. Kromě klasických montérek, helmy nebo brýlí je nezbytné chránit stejně efektivně také ruce, ideálně prostřednictvím k tomu určených rukavic. Řídit se je možné podle aktuálně platných norem, ale zvážit je dobré i další faktory.

Druhy a vlastnosti

Ochranné pracovní rukavice můžete vybírat dle mnoha faktorů – běžně jsou na trhu dostupné dielektrické rukavice, chemické rukavice, neprořezné rukavice nebo svářecí rukavice. Myslet byste vždy měli také na to, aby rukavice byly určeny pro vaše pohlaví. Pokud totiž pořídíte unisex rukavice a jste žena s velmi malou rukou, nebudou vám rukavice dobře sedět, což může mít za následek zvýšené riziko úrazu i snížení komfortu při práci. Rukavice vybírejte i dle odolnosti (např. vůči teplu, vodě, chladu, chemikáliím, olejům nebo oděru) nebo podle materiálu (oblíbené jsou kožené rukavice, latexové rukavice, kovové nebo neoprenové rukavice).

Nabídka je široká

Kvalitní pracovní rukavice můžete koupit jak v kamenných obchodech, tak i na internetu. Velký výběr mají ve specializovaných prodejnách pracovních oděvů, kde si můžete rukavice také vyzkoušet a posoudit kvalitu materiálu i provedení. Častokrát levněji ale koupíte rukavice na internetu, oblíbený je například e-shop Hoffmann Group, který nabízí nejen široký sortiment rukavic, ale také dalších ochranných doplňků pro různé účely a profese. Je vhodné při výběru rukavic vsadit na osvědčeného výrobce, který splňuje nejen vaše vysoká očekávání, ale především předepsané normy a bezpečností testy.

Rukavice na sobě často mají uvedeno, jakými testy prošly a s jakým výsledkem. Pokud není některý parametr splněn, je dotčená kolonka vyznačena křížkem. Existují profese, kde není zas tak podstatné, zda jsou rukavice vodivé či ne, ale u jiných je právě toto klíčový parametr, který je vhodné řádně ověřit předtím, než se pustíte do práce.

Zdroj obrázku: G-Stock Studio / Shutterstock.com