Sprcha ani deodorat tady nepomůže. Nepříjemné pachy vycházející z těla, které značí vážné zdravotní problémy

Občasný zápach vycházející z našeho těla není pro nikoho žádným překvapením. Příčin může být několik a často jsou naprosto neškodné. Hodně cvičíte, zpotíte se, vaše práce je fyzicky namáhavá, ranní dech také není pro nikoho novinkou. Ovšem přetrvávající a nepříjemný zápach vycházející z některých koutů našeho těla může značit zdravotní problém, jenž by se rozhodně neměl podceňovat. Může být varovným signálem, který vás dovede až do ordinace lékaře.

Cukrovka

Jedním z problémů cukrovky je ketoacidóza. Vyskytuje se v důsledku nedostatku inzulínu v krvi. Pokud se ketoacidóza neléčí, může vést k diabetickému kómatu, dokonce i ke smrti. Protože tělo není schopné vyrábět dostatek energie, začne rozkládat mastné kyseliny, aby si zajistilo palivo. Vedlejším efektem využívání mastných kyselin jako zdroje energie je tvorba ketolátek, které jsou kyselé povahy a narušují životní procesy. Jedna z těchto kyselin, aceton, vydává z úst nepříjemný nasládlý zápach připomínající ovoce.

 

Bakterie

Pokud se od vás ráno váš partner odvrací, protože vám nepříjemně páchne z úst, na vině může být hromadění bakterií. Pod vlivem těchto bakterií začíná proces fermentace zbytků potravy v ústech, při němž vznikají těkavé sloučeniny síry. Bakterie zodpovědné za zápach žijí také v oblasti nemocných dásní nebo jiných struktur dutiny ústní.

Nesnášenlivost laktózy

Pokud vaše stolice po konzumaci mléčných výrobků obzvláště zapáchá, možná není vaše tělo schopné strávit laktózu. Tenké střevo produkuje enzym zvaný laktáza, který štěpí laktózu, cukr, jenž se nachází v mléčných výrobcích. Když nevytváříte dostatek laktázy, tenké střevo pošle nestrávený cukr přímo do tlustého střeva, kde kvasí. Laktóza, která nebyla strávena, způsobuje řídkou páchnoucí stolici, nadýmání a plynatost.

Infekce močových cest

Jednou z nejčastějších příčin zapáchající moči je infekce močových cest. V tomto případě často pociťujete pálení a samotná moč je tmavá a zakalená. Můžete také cítit neustálou potřebu močit doprovázenou bolestí a nepříjemným zápachem.

Atletická noha

Je vaše kůže na prstech u nohou suchá, šupinatá, zarudlá a vyskytují se na ní puchýře? Pokud je tomu tak, můžete trpět stavem zvaným atletická noha. Zápach, kterého si všimnete, je způsoben kombinací plísní a bakterií, jež žijí na vaší kůži a mezi prsty u nohou. Buďte opatrní, protože plíseň se může rozšířit i do jiných částí těla, jako jsou třísla nebo podpaží.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com