Onemocnění jater se může projevit nečekaně. Lékaři upozorňují na nepříjemný příznak, který pocítíte v noci

Játra hrají zcela klíčovou roli při fungování celého našeho těla. Starají se o detoxikaci organismu a zajišťují odstraňování dalších odpadních látek. A bohužel jediný způsob, jak zajistit, aby vše fungovalo správně, je pouze pod dohledem lékaře a s pomocí správné a vyvážené stravy. Může však existovat způsob, jak si včas všimnout, že je něco špatně. Podle odborníků může být alarmující, pokud v noci pocítíte poněkud nepříjemný příznak, který může upozorňovat právě na problém s játry.

Nepříjemné noční svědění

Pokud vás začne v noci svědit oblast dlaní a chodidel, měli byste si promluvit se svým lékařem. Svědění je spojeno s onemocněním jater a má tendenci se zhoršovat zejména v noci a během spánku.

Onemocnění jater se může projevit nečekaně

Jednou z funkcí jater je štěpení a vylučování látek, které vaše tělo nepotřebuje. To se děje prostřednictvím žluči. Pokud se to z jakéhokoli důvodu nepodaří, dalším sekrečním orgánem, který se pokusí zbavit žluči, je kůže. To pak vyvolává svědění a někdy také nepříjemnou vyrážku. Ta se vyskytuje nejčastěji na dlaních a chodidlech.

Dlaně a chodidla

Svědění spojené s onemocněním jater má tendenci postihovat hlavně končetiny, zejména dlaně a chodidla. V noci je to obvykle horší a zhoršuje se také teplem, menstruačním cyklem, hormonální substituční terapií, těhotenstvím a kontaktem s vlněným oblečením nebo dekami. Pokud si všimnete žloutnutí kůže nebo očí spolu se svěděním, potřebujete okamžitou lékařskou pomoc.

Hledejte další příznaky

Další příznaky onemocnění jater mohou zahrnovat:

  • Krvácení
  • Pohmožděniny
  • Černá stolice
  • Tmavá moč
  • Otok břicha
  • Omezený pohyb
  • Nedostatek chuti k jídlu
  • Bolest břicha

Nepodceňte včasný lékařský zásah

Je však důležité kontrolovat jakýkoli druh neobvyklého svědění, který zažíváte, a dobře jej vyhodnocovat. Obezřetní buďte, pokud se objeví v noci a nedá vám ani spát. Pro lékaře je snadnější vyhodnotit příčinu svědění. A proto prvním krokem k úspěšné diagnóze by měla být návštěva lékaře, který může provést řadu testů, jež vám pomohou odhalit příčinu. Pokud máte onemocnění jater, oddálení správné diagnózy může omezit vaše možnosti léčby a mohlo by to vést k trvalému poškození jater nebo dokonce ke smrti. Proto rozhodně nepodceňujte prevenci, ale také včasnou návštěvu lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com