Netradiční způsob pěstování česnekové nati. Potřebovat budete párátka, stroužek a vodu

Čerstvá zelená česneková nať se hodí pro dochucení i ozdobu velké spousty pokrmů, nehledě na to, že obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Jste-li však závislí na česneku z obchodu, aromatických zelených česnekových listů si příliš neužijete. Obohaťte svůj jídelníček o tuhle zdravou dobrotu a dopřejte si zelené občerstvení v neomezené míře neomezeně dlouho. Poradíme vám, jak si z několika stroužků česneku vyrobit nekonečnou zásobu česnekové nati.

Proč pěstovat česnekovou nať?

Česnek je po tisíce let jedním z nejuznávanějších druhů přírodního léčiva na světě. Působí jako přírodní antibiotikum, umí likvidovat nejen bakterie, ale také viry a plísně, zklidňuje tkáně, léčí zánětlivé procesy a skvěle čistí a detoxikuje organismus. To je jen základní výčet veškerých benefitů, které v sobě česnek ukrývá. Jedinou jeho nevýhodou je velmi pronikavé aroma, které po konzumaci vydrží i několik hodin. To se vám s natí nestane (nebo ne až tak intenzivně).

Nať česneku má jemnější chuť než jeho hlízy, přičemž léčivé účinky má stejné, možná dokonce lepší. Je totiž bohatší na vitamin C, který je zásadní (nejen) pro náš imunitní systém a také obsahuje kyselinu listovou, kterou náš organismus rovněž nutně potřebuje a kterou navíc neumí skladovat, a proto je důležité ji tělu dodávat denně.

Čerstvou nať skvěle uplatníte v kuchyni jako součást nejrůznějších druhů bylinkových pomazánek, polévek či omáček. Jeho chuť – a tím i použití – je velmi podobná pórku nebo pažitce.

Stroužek, párátko a voda

Na pěstování vlastní česnekové nati budete potřebovat jenom pár věcí: paličku česneku, několik špejlí a vodu.

Česnek rozdělte na jednotlivé stroužky, které po několika kusech napíchněte na párátko tak, aby nepadaly. Párátko vložte do vysoké sklenice plné vody tak, aby byly všechny stroužky úplně ponořené. Nechte je máčet asi 12 hodin. Pak vodu vylijte, ale česnek nechte stále ve sklenici. Tu zakryjte tlustým ručníkem nebo utěrkou a nechte takto česnek stát ve tmě a na teplém místě 48 hodin. Po této době sklenici odkryjte a uvidíte, že česnekové stroužky začaly pouštět kořínky.

Pak vezměte mělkou plastovou vaničku, špejle s česnekem na ně vedle sebe nebo křížem vyskládejte tak, aby nepadaly a aby byly natočené kořínky dolů. Můžete špejle zajistit lepidlem z tavné pistole, aby lépe držely. Pak plastovou vaničku naplňte vodou tak, aby do ní dosáhly kořínky a umístěte na světlé a teplé místo.

Pravidelně doplňujte vodu, aby miska nevyschla a za pár dní vyraší ze stroužků dlouhé zelené šlahounky. Česnek bude rozšiřovat svůj kořenový systém a bude sílit. Pak můžete sklidit buďto celou rostlinku i s hlízkou, anebo jen odstřihávejte zelenou nať, která bude neustále dorůstat.

Obrázky: Pixabay