Ethanol je univerzálním dezinfekčním prostředkem, který najdete téměř v každé domácnosti. Kromě přímé konzumace se alkohol může využívat i v každodenním životě, především při úklidu. I když je ale skvělým pomocníkem, při nesprávném používání může mít nežádoucí důsledky. Dejte si pozor na následující situace.
Kombinace s bělidlem
Aktivní složky v ethanolu v kombinaci s bělidlem tvoří toxický chloroform. Vdechování těchto výparů je spojeno s problémy s centrálním nervovým systémem, plícemi, gastrointestinálním traktem, játry a ledvinami. Chloroformové výpary vyvolávají podráždění pokožky, závratě a nevolnost.
Ethanol v blízkosti otevřeného ohně
Vysoce a rychle hořlavé spojení. S ethanolem buďte opatrní především při kouření, v blízkosti otevřeného ohně nebo zapálených svíček.
Ethanol na špatně větraných místech
I když se isopropylen rychle odpařuje, stále vylučuje potenciálně nebezpečnou páru. Pokud chcete dezinfikovat celou domácnost nebo jiný vnitřní prostor alkoholem, otevřete během čištění všechna okna. Dýchání výparů může vést k nevolnosti a závratím. Pamatujte, že jedině 60 – 90% alkohol účinně ničí mikroby, naředěný vám bude k ničemu.
Konkrétní povrchy
U lakovaných, leštěných, dřevěných a hedvábných povrchů ethanol nepoužívejte. Alkohol rozpustí ochrannou vrstvu a zničí vzhled nábytku a podlah. Totéž platí pro tkaniny. Rozhodně se nedoporučuje, spíše se vyloženě zakazuje, aplikovat alkohol na jemné materiály, jako je viskóza, hedvábí nebo vlna.
Ne vždy je vhodný na každé poranění
Nepoužívejte alkohol na každou řeznou ránu, kterou si způsobíte. Isopropyl působí celkem agresivně a zpomaluje hojení pokožky. V důsledku toho se stav poškození zhorší a objeví se zarudnutí. Rovněž neotírejte alkoholem citlivá místa, například na pokožku popálenou od slunce, suchou nebo podrážděnou kůži.
Obrázky: Freepik