Nizozemsko jako první na světě vybudovalo vesnici pro pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou

Je krásné ráno a ve vesnici kousek od Amsterdamu starší žena rovná zboží do regálů místního supermarketu. Na náměstí před obchodem sedí muži a povídají si. Vypadá to jako typické holandské město, je tu restaurace, divadlo, hospoda a některé malebné dvoupatrové řadové domy. Mnoho obyvatel si však neuvědomuje, že žijí v první „vesnici“ jménem Hogewey v městečku Wheesp pro pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou. Návštěvníci jen těžko rozeznají pacienty od personálu, který nosí normální oblečení.

Integrace pacientů s demencí do společnosti

Od roku 2009 se Hogewey, která se nachází na předměstí Amsterdamu, snaží „emancipovat lidi s demencí a integrovat je do společnosti,“ jak uvádí na svých webových stránkách. Komunita, která je financována nizozemskou vládou a v současnosti slouží 188 obyvatelům ve 27 domovech, znamená úžasný vývoj tradičních pečovatelských domů.

Obyvatelé Hogewey, jež všichni trpí demencí, se ve vesnici volně pohybují a komunikují s ostatními pacienty i s vyškoleným personálem – sestrami, lékaři, psychology a fyzioterapeuty. V supermarketu si mohou koupit například jídlo, šampon nebo pohlednici, ale nejsou zde žádné skutečné peníze. Domy, které ubytují šest nebo sedm obyvatel, mají obývací pokoj, kuchyň, soukromé ložnice, prádelnu a venkovní prostor, zatímco pomocný personál je k dispozici ve dne i v noci.

Nizozemsko jde příkladem

Vzhledem k tomu, že v posledním desetiletí celosvětově přibylo případů demence, další země následovaly příkladu Nizozemska a stavěly stále více podobných vesnic nebo mikroměst pro seniory. V norském Barumu, obci na okraji Osla, byla v roce 2020 otevřena vesnice Carpe Diem demenslandsby. Carpe Diem má náměstí, upravené plochy, klikatou cestu a „ulici“ s hospodou, kadeřnictvím a butikem. Komplex navržený Nordic Office of Architecture zahrnuje 136 sdílených rezidencí a 22 jednotek vysoké péče pro pacienty s demencí.

Na druhé straně světa, v Bellmere v Austrálii, v NewDirection Care v Bellmere, bydlí obyvatelé v typických jednopatrových domech. V centru města je supermarket, kavárny, kadeřnictví a kino. Pacienti s demencí žijí v tomto malém městečku spolu se staršími obyvateli, u kterých nebylo diagnostikováno žádné neurodegenerativní onemocnění.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: scoop.upworthy.com