Průlom v léčbě rakoviny. Nová vakcína ničí rakovinné buňky a brání návratu nemoci

Objev týmu vědců z americké nemocnice Brigham and Women’s Hospital se může ukázat jako průlom v léčbě rakoviny. Vědci vytvořili vakcínu, která účinně ničí rakovinné buňky a brání jejich opakovanému návratu. Nová metoda se osvědčila v případě hlodavců, další etapou výzkumu bude lidský model.

Vakcína nabízí velkou naději

Rakovina je stále jednou z nejzávažnějších nemocí na světě, která si každoročně vybírá obrovskou daň na lidech. Podle údajů zemře každý rok na rakovinu v průměru 10 miliónů lidí. Není divu, že vědci po celém světě neustále hledají účinný lék, který by mohl zabránit rozvoji rakoviny.

Nová vakcína nabízí velkou naději pro pacienty s rakovinou. Je účinná při léčbě mozkových nádorů, i když studie ukazují, že může být také použita k léčbě jiných typů rakoviny. Podle nedávno zveřejněné studie se ukázalo, že vakcína je vysoce účinná v boji proti mozkovým nádorům u laboratorních potkanů.

Využívá přirozenou imunitu těla pro boj s rakovinou

Působení vakcíny je založeno na imunoterapii, která využívá přirozenou imunitu těla k boji proti rakovině. Přípravek vyvolává cílené imunitní odpovědi, které účinně ničí rakovinné nádory. „Pomocí genetického inženýrství jsme přeprogramovali rakovinné buňky tak, aby zabíjely nádorové buňky a stimulovaly imunitní systém k ničení původních nádorů a prevenci recidivy,“ vysvětluje spoluautor metody.

Při této metodě mají živé rakovinné buňky schopnost zničit stávající nádory. A co víc, modifikované buňky mají na svém povrchu molekuly, které usnadňují protilátkám zapamatovat si a zničit nově vytvořené rakovinné buňky. To má zase pomoci zabránit opakovaným návratům nemoci.

Pozitivní výsledky na zvířatech

Na zvířecím modelu se terapie ukázala jako účinná a bezpečná. Kromě toho může být vakcína použita nejen pro mozkové nádory, ale i pro jiné. „Při práci, kterou provádíme v našem centru, i když má vysoce technický profil, nikdy neztrácíme pacienta ze zřetele. Našim cílem je využít tento inovativní přístup k vytvoření terapie-vakcíny ničící rakovinu, která bude mít dlouhodobé účinky na medicínu,“ uzavírá vědec.

Vakcína je v současné době v klinických studiích a probíhá další vylepšování. Pokud se ukáže, že je pro člověka účinná a bezpečná, mohl by to být první krok k lepší a účinnější léčbě rakoviny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: harvard.edu, brighamandwomens.org