Samantha Wake, 20letá studentka, trpí nutkavou poruchou poškozovat si obličej. Nejde pouze o to, že by si musela ubližovat, ale ze zlozvyku se stalo opakující se jednání, kdy před zrcadlem tráví nejméně 6 hodin denně a neustále se dotýká obličeje. Tím je myšleno, že si mačká pupínky, obírá suchou kůži atd. Nakonec jí obličej oteče a krvácí. Touto poruchou trpí 1 z 500 žen ve věku 12 – 30 na světě.
Tvář plná jizev
„Nemůžu se přestat škrábat na kůži,“ tvrdí 20letá Samantha pro Daily Mail a poprvé odhaluje, jak hrozivě její tvář kvůli tomuto nutkání vypadá. Jizvy, modřiny, rány, otoky atd. „Lidé, kteří mě vidí, se mě ptají, co se mi stalo. Nemyslím si, že někdy budu moci přestat dráždit svůj obličej,“ svěřuje se mladá žena. Výsledkem tohoto nutkání jsou hluboké jizvy na tváři, které nikdy nezmizí.
Dívka zapomíná i na školu
„Jakmile ráno vstanu, běžím k zrcadlu. Když zahlédnu byť jen malé znaménko nebo nesrovnalost na obličeji, jsem u vytržení a začnu místo hodiny škrábat a mačkat. Často se u zrcadla zapomenu na takovou dobu, že mi chybí i hodiny na vysoké škole. V noci nechávám přítele na pohovce a na několik hodin se zamykám v koupelně. Obvykle se vracím s oteklou tváří. Každý den je boj, snažím se udržet kontrolu, ale nejde to,“ dodává Samantha.
Jak se toto nutkavé chování nazývá?
Tomuto nutkání se říká dermatilománie a jedná se o poruchu kontroly impulzů charakterizovanou nekontrolovatelným nutkáním škrábat si kůži. Obličej je obvykle jen začátek. Po jeho zničení pacienti přecházejí na další části svého těla. Tento syndrom se obvykle projevuje bezprostředně po vysoce stresující události. Škrábání kůže je doprovázeno pocitem úlevy, či dokonce potěšení, neboť tito lidé poškozováním kůže snižují hladinu stresu. Nakonec je však zaplaví opačné emoce, stanou depresivními, beznadějnými a pohlcenými pocitem viny. Porucha je podobná trichománii, kdy si lidé vytrhávají vlasy, aby porazili stres.
Úvodní obrázek: S vědomím Samantha Wake, Zdroj: Dailymail.co.uk