Koronavirus nepředstavuje nebezpečí jen pro seniory. Mrazivé svědectví 25 letého muže, který musel podstoupit oboustrannou transplantaci plic

Spousta lidí nový koronavirus zlehčuje a srovnává jej s novodobou rýmou nebo chřipkou. Nicméně jsou lidé, kteří si na vlastní kůži zažili, že se nejedná o něco, čemu bychom se mohli vysmívat. Případy těžkého průběhu tohoto onemocnění nejsou tak časté – spoustě lidí se stačí vyležet nebo dokonce nemoc prodělají bez jakýchkoli příznaků. Pokud ale nemoc zasáhne opravdu rychle a silně, můžete počítat s následky po celý zbytek života. Jako tento pětadvacetiletý muž.

Těžký průběh není jen u seniorů

Není pravdou, že těžký průběh onemocnění Covid-19 mají pouze senioři. Nemoc překvapila také pětadvacetiletého gruzínce, který žije trvale v USA. Blake Bargatze netrpěl žádnými zdravotními obtížemi a neléčil se ani z žádné chronické choroby.

Než se nakazil Covidem-19, to byl zdravý

Až do té doby, než se nakazil Covidem-19, to byl zdravý, silný mladý muž. Nicméně v dubnu 2020 byl převezen do nemocnice ve vážném stavu. Vypadalo to s ním velmi vážně, doktoři jeho plíce přirovnávali k rozžvýkaným žvýkačkám.

Šlo mu o život

Nemoc postihla obě plíce a jedinou nadějí na záchranu se stala transplantace plic. Obou plic – bylo potřeba sehnat dvě plíce k transplantaci, a to co nejdříve. Naštěstí se to podařilo a už v červnu mohl muž podstoupit operaci. Podle všeho se nakazil na koncertě, kterého se zúčastnil v březnu téhož roku. Dnes lituje, že tam vůbec šel, i když se choval zodpovědně, a měl po celou dobu nasazený respirátor.

Operace byla úspěšná

Příběh tohoto muže patří k těm, které mají šťastný konec. Bohužel ale pro něj existuje mnohem větší riziko, kdyby se stalo, že se podruhé nakazí koronavirem. To už by nemusel přežít. Jeho plíce jsou sice funkční, nicméně nejsou tolik silné, jako zdravé plíce. Blake prosí všechny, abys se proti kovidu nechali očkovat.  „To je jediný způsob, jak se můžeme vrátit do normálního života,“ říká.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Insider.com