Očkování jede na plné obrátky, proč tedy stále nosíme respirátory? Vědci mají odpovědi

Nedávno americké Centrum pro kontrolu nemocí zveřejnilo zajímavé výsledky studie, která cílila na účinnost očkovacích látek. Tento výzkum také dává odpovědi na otázky typu: „Proč stále musíme nosit respirátor?“

Kolik lidí se do studie zapojilo a jakou očkovací látku dostali?

Primárně se rozsáhlé studie účastnilo 3950 zdravotnických pracovníků, kterým byla podána vakcína v období prosinec 2020 až březen 2021. Vědci u těchto respondentů zjistili až 90% účinnost očkovacích látek v rámci ochrany proti nemoci COVID-19. Po první dávce vakcíny se pak účinnost držela na osmdesáti procentech. Všichni zúčastnění dostali látku od společnosti Moderna anebo Pfizer.

Výsledky provedené studie

Vědečtí pracovníci z amerického Centra pro kontrolu nemocí zjistili, že lidé, kteří absolvovali obě dávky vakcíny, byli už po dvou týdnech od kompletní aplikace téměř stoprocentně vůči koronaviru imunní. A to je dobrá zpráva pro celý svět, ovšem neznamená to, že bychom měli odkládat respirátory v prostředí s větší kumulací lidí. Stále jsou velkou hrozbou nejrůznější mutace koronaviru. Odborníci tvrdí, že vakcíny od společnosti Pfizer a Moderny dokážou ochránit před současnými variantami viru, ale stále není jasné, zda podpoří imunitu i v případě mutací.

K nákaze může dojít, i když je dotyčný naočkovaný

Dalším výsledkem studie je tedy to, že i naočkovaní se mohou mutovanými koronaviry nakazit. Průběh nemoci ale vlivem podané vakcíny nebude pravděpodobně tak závažný, jako u těch, kteří očkovaní nejsou. Může být dokonce bezpříznakový. Také se nedá s jistotou dle vědců říct, zda je očkovaný jedinec infekční, pakliže se skutečně nakazí nemocí COVID-19. Proto je vhodné stále nosit ochranu úst a nosu.

Aktuálně probíhá další výzkum

Americký Národní institut pro alergie spustil v březnu tohoto roku další studii, která je zaměřená na možnou nakažlivost očkovaných lidí. Ve výzkumu bude sledovat 12 000 studentů z jednadvaceti univerzit a také jejich blízké kontakty. 6 000 mladých lidí bude naočkováno okamžitě a zbylých 6 000 až po čtyřech měsících. Všichni respondenti budou také muset poskytovat údaje o svých kontaktech, tj. setkání s rodinou, spolubydlícími, přáteli a podobně. Také studenty čeká každodenní PCR či antigenní testování na COVID-19. Pokud se prokáže někdo pozitivní, vědci otestují jejich blízké kontakty (tím tedy zjistí možnou míru nakažlivosti). Výsledky by měly být dostupné zhruba za šest měsíců, což vychází asi na podzim. Do té doby odborníci doporučují sundavat respirátor pouze v úzkém okruhu nejbližších.

K úplné ochraně proti koronaviru potřebujete obě dávky vakcíny

Pokud by vás snad napadlo, že na druhou dávku vakcíny nepůjdete, rozhodně svou myšlenku nedokonejte, radí vědci. K vytvoření vypovídající a opravu silné imunity totiž potřebuje organismu dodat obě dávky očkovací látky.

Výsledky studie mají společnost obecně uklidnit

Očkovaní lidé mohou být v klidu, pokud se jedná o ochranu před nemocí COVID-19. Ve většině případů totiž dojde po kompletní vakcinaci k vytvoření silné imunity. To vše tedy může vést postupem času k normálnímu společenskému životu i postupnému rozvolňování protiepidemických opatření.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Time