Rýže je hlavní potravinou desítek světových kuchyní a do značné míry také zdroj energie, který nás udržuje aktivními. Navíc je celkem levná a snadno se připravuje. Jediná potíž je v tom, že není až tak skvělá pro náš pas. Ve skutečnosti jeden šálek vařené rýže obsahuje až 240 kalorií, které mohou být rychle přeměněny na tuk, pokud je včas nespálíme. Naštěstí ale vědci na Srí Lance objevili způsob, jak snížit počet kalorií až o 50% a zvýšit její přínosy pro zdraví.
Na základě studie stačí, abyste předtím, než přidáte rýži do vroucí vody, vložili do hrnce kokosový olej, jehož množství by mělo představovat asi 3% váhy požadované rýže. To jsou asi dvě lžičky na jeden šálek rýže. Necháte 12 hodin chladit a je hotovo. Konzumovat můžete klasicky, kdykoliv budete mít chuť. A v čem je tento postup tak zázračný?
Důležitou informací je, že existují dva hlavní typy škrobů – stravitelný a odolný. Stravitelné škroby se v našem těle rychle mění na glukózu a ukládají se jako tuk, odolné škroby nejsou rozloženy na glukózu, takže mají nižší obsah kalorií. Místo toho odolné škroby procházejí do tlustého střeva, kde působí spíše jako vláknina a mohou tak poskytnout všechny užitečné výhody. Proto je způsob přípravy velmi důležitý, jelikož se špatnou technikou se odolné škroby mohou chemicky měnit na stravitelné.
Vědci na Srí Lance se tak rozhodli testovat způsoby vaření na různých typech rýží a zjistili, že přidáním kokosového oleje před vařením a následným ochlazením rýže, se složení škrobu může ve výsledku změnit na odolný škrob, protože kokosový olej spolupracuje s molekulami škrobu a mění svou stavbu.
Tato nová technika by mohla vést k nové předbalené rýži, která byla již uvařena v kokosovém oleji a ochlazena, takže je připravena rovnou do mikrovlnné trouby. Tým, jenž přišel na tento způsob přípravy věří, že stejná technika by mohla být použita i pro výrobu jiných škrobových potravin, například brambor. Jen si to představte – zdravé hranolky!
Jak vaříte rýži vy? Věříte, že tento způsob by opravdu mohl přivést revoluci ve vaření škrobových potravin? Dejte nám vědět do komentářů.
zdroj: www.sciencealert.com