Okno otevřené nebo zavřené? Známe odpověď na věčnou otázku v boji proti horku

Horké počasí konečně udeřilo a nastává klasická otázka: „Otevřít okno nebo jej nechat zavřené?“ Určitě to znáte sami jak doma, tak v kanceláři. Členové rodiny i kolegové na sebe pokřikují, ať jeden otevře okno, druhý jej zase zavře, že je to tak lepší atd. Věčná diskuse. Jak to tedy je? Otevřít nebo zavřít okno, abychom uvnitř neomdlévali horkem?

S klimatizací okna zavřít

Kapky potu nám stékají po zádech a my bychom dali cokoli za přísun čerstvého vánku. Máte-li v budově klimatizaci, při jejím spuštění zajistíte, že venkovní podmínky již nebudou ovlivňovat klima uvnitř místnosti. Okna byste proto měli nechat zavřená. Některé budovy s klimatizací jsou dokonce navrženy tak, že okna nelze ani otevřít. To by zničilo funkci zařízení.

Větrání pomocí otevřeného okna

Nic takového jako větrání při otevřeném okně v horkých letních dnech neexistuje. Pokud otevřete okno, když venku hrozí parné počasí, veškerý teplý vzduch zvenčí nasajete dovnitř, kde se bude držet, a vy tak akorát docílíte toho, že se budete lepit k pracovnímu stolu. Z toho tedy vyplývá jediné, ať už klimatizaci máte nebo nemáte, okna nechte vždy zavřená. Uděláte lépe.

A co doma?

Nejlepší, co můžete doma udělat, je nechat okna zavřená přes den a v noci je otevřít. Vypustíte horký vzduch ze dne a nasajete chladnější během noci. Jakmile ráno okno zavřete, necháte chlad uvězněný uvnitř domácnosti. Během dne je také dobré stáhnout rolety nebo závěsy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com