Nemoci, které na vás mohou přenést vaši domácí mazlíčci

I když jsou vzácné, neznamená to, že k nim nemůžete přijít. Váš domácí mazlíček se stal součástí vaší rodiny a stejně jako váš bratr nebo dítě může onemocnět a nakazit vás. V případě domácích mazlíčků jsou však situace, kdy onemocníte i vy vzácná, zvláště pokud správně dodržujete pokyny veterináře a hygienická pravidla. Jakkoli jsou tato onemocnění nepravděpodobná, nejsou zcela vyloučená.

Vzteklina

Zejména virus vztekliny se přenáší slinami a většinou se ho obáváte, když vás kousne cizí pes. V takovém případě byste měli ránu omýt mýdlem a vodou a okamžitě jít na pohotovost. Průběh nemoci je takový, že se vám nejprve udělá nevolno a pak se objeví horečka. Může se projevit napětí a zmatení, zatímco zároveň nebudete moci v noci spát.

Toxoplazmóza

Pokud vlastníte kočku, musíte vědět o parazitovi, který způsobuje toxoplazmózu. Kočky ho přenášejí svými výkaly, proto byste měli jejich písek často čistit a hned poté si umýt ruce. Příznaky onemocnění jsou obvykle bolesti svalů, horečka a zarudlé oči. Ve většině případů se postižení lidé uzdraví bez léčby, nicméně při prvních příznacích byste se měli poradit s lékařem. I když zdravého člověka to nemusí výrazněji postihnout, těhotné ženy nebo lidé s oslabeným imunitním systémem musí být obzvláště opatrní.

Bakteriální infekce

Kočka na vás může přenést tuto bakteriální infekci škrábnutím, kousnutím nebo olizováním otevřené rány. Nejlepší prevencí této nemoci je ostříhat kočce nehty a moc si s ní nehrát. Přestože příznaky nemusí být závažné a samy odezní, existuje možnost užívání antibiotik.

Salmonela

Salmonela obvykle nemá u zvířat žádné příznaky, proto byste si měli po každé výměně vody nebo jídla důkladně umýt ruce. Příznaky u lidí zahrnují horečku, průjem, nevolnost, zvracení a bolesti žaludku, u některých lidí je dokonce nutná hospitalizace.

Psitakóza

Vyskytuje se u lidí, kteří vlastní papoušky nebo drůbež na farmě. Zejména v jejich moči, stolici nebo slinách se objevují bakterie, které se po vysušení promění v prášek, jenž vás může infikovat, pokud jej vdechnete. Na druhou stranu se totéž může stát, pokud vás také kousne pták. Příznaky, které zaznamenáte, jsou horečka, zimnice, bolest hlavy, zatímco v závažnějších případech může vést k infekci plic.

Dermatofytóza

Obvykle se vyskytuje u psů, koček, prasat a koní. Tato plíseň se může přenášet dotykem. Nejčastěji se u malých zvířat mohou projevovat příznaky, jako je hrubá srst a lysina, na rozdíl od člověka způsobuje červené, svědivé, prstencové vyrážky na horní vrstvě kůže. Prostor vašeho mazlíčka proto musíte udržovat v čistotě.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Pets.webmd.com