Omezte ve svém životě spotřebu plastů na minimum. Jde to i bez velkých životních změn

Spotřeba plastů je horkým tématem posledních pár let. A není se co divit, plastový odpad každé domácnosti se neustále zvětšuje a naše planeta není nafukovací. Škodlivý vliv plastů na životní prostředí je obrovský. I když se spousta chytrých hlav snaží jejich spotřebu omezit například tím, že vyrábí oblečení z plastů, silnice, boty, produkuje ekologické výrobky atd., jsou to jednotlivci, u kterých je třeba začít. Přestože nemusíte být blázen do ekologie, můžete svou troškou přispět k tomu, aby se omezilo spotřebě plastů. Zde je několik jednoduchých způsobů, jak na to.

Znovu použijte láhev s vodou

Pokud jste si již zakoupili plastovou láhev s vodou, nemusíte ji ihned po jejím vyprázdnění vyhodit do koše. Naplňte ji znovu vodou, a znovu a znovu. Popřípadě zvolte skleněnou/kovovou láhev, kterou rovněž můžete neustále doplňovat.

Místo balónků fáborky

Je důvod k oslavě? Použijte jednorázové papírové nádobí a kelímky, vyhněte se plastovým příborům a místo balónků pořiďte jako výzdobu fáborky. Balónky končící v přírodě způsobují vážné problémy zvířatům i životnímu prostředí. Například spousta prozkoumaných žaludků mořských živočichů obsahovala jejich zbytky.

Plátěné tašky

Zřejmě netřeba upozorňovat, dnes už většina lidí používá plátěné nákupní tašky namísto igelitových, ale přesto. Ujistěte se, že jste si s sebou nezapomněli vzít látkovou nákupní tašku, kterou můžete používat do doby, dokud se vám neroztrhá. Ušetříte spoustu igelitek a tudíž i plastu.

Nekupujte fleecové materiály

Fleecové materiály mohou být příjemné a měkké, ale materiál je plný plastu. Po vyprání končí malá plastová vlákna v přírodě, proto je lepší oblečení nebo přikrývky z fleecu nekupovat a raději přejít na přírodní materiály, jako je bavlna nebo len.

Mikroplasty v kosmetice

I v kosmetice se objevují mikroplasty, můžete je najít v šampónech i opalovacích krémech nebo zvlhčovačích. Věnujte pozornost polyetylenu, polypropylenu, polyethylentereftalátu, polymethylmethakrylátu a nylonu, pročtěte si složení výrobků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl