Optická iluze je zkouškou pro vaše oči, kterou zvládne rozluštit jen malé procento populace. Co vidíte na obrázku?

Testy vnímavosti jsou skvělý způsob, jak zabít čas. Můžete si je vyzkoušet ve frontě nebo v hromadné dopravě. Na internetu je jich spousta a tím, že je podstupujeme, často trénujeme svůj mozek. Někdy stačí pár teček nebo pár čárek. Existují však obrázky, které představují trochu složitější optické klamy.

Princezna nebo stará dáma?

Dokonalým příkladem je snímek s princeznou a starou paní. Někteří lidé vidí nejprve kresbu vpravo a okamžitě ji poznají jako mladou dívku s hustými vlasy a korunkou na hlavě. Zobrazuje vznešenou tvář s malým nosem a zvednutými koutky do mírného úsměvu.

Lidé, kteří nejdříve vidí princeznu, často nesledují, co je zobrazeno na obrázku vlevo. Je to v podstatě stejná kresba, ale po otočení vzhůru nohama ukazuje úplně jinou postavu.

Stačí obrázek otočit

Po namáhání očí a chvíli přemýšlení se stává čitelný i druhý obrázek. Zobrazuje starší ženu s krátkými vyčesanými vlasy, beztvarou bradou a velkým nosem. Ženinu tvář obklopují vrásky a její rty se kroutí smutkem. Příkladem podobné iluze je obrázek ze série s králíkem a kachnou.

Jak vznikají optické iluze?

Jak to, že ne všechno, co vidíme, je vždy přesně takové? Nevědomky klameme sami sebe. Optický klam je obraz, který vzniká nesprávnou interpretací jevů vnímaných zrakem. Barvy, tvary a vzdálenosti mohou ovlivnit vytvoření optické iluze. Mohou velmi snadno narušit naše mechanismy vnímání.

Úvodní obrázek: Adobe Stock, Zdroj: Msn.com