Osteoartróza je nejčastější kloubní onemocnění a také jedno z nejčastějších revmatických onemocnění u žen. Často přichází s věkem, ale to neznamená, že se vyhýbá i mladším jedincům, rizikovou skupinou mohou být téměř všichni. Jaké má vlastně příznaky, proč se u někoho vůbec projeví a jaké jsou možnosti léčby?
Co je to osteoartróza?
Jedná se o chronické onemocnění kloubů a páteře, které se vyvíjí v průběhu času. Postupně ničí chrupavku postiženého kloubu a vytváří nové kosti, osteofyty. Patří mezi revmatická onemocnění a postihuje většinou kloubů, častěji končetiny, ale může postihnout i páteř. V tomto případě ji lékaři označují jako degenerativní spondylartropatii.
Rizikové faktory osteoartrózy
Osteoartróza může být spojena s dědičností, ženy mají 30-50% pravděpodobnost, že zdědí osteoartrózu rukou po své matce. Dalším rizikovým faktorem je obezita, také poranění kloubů, únava v důsledku sportu nebo vrozené příčiny, jako je například dislokace kyčle.
Příznaky osteoartrózy
- Bolest-zpočátku se bolesti kloubů objevují po únavě, trvají několik dní nebo týdnů a ustupují s odpočinkem
- Ztuhlost kloubů-to znamená potíže s pohybem po krátké době nehybnosti, například po nočním spánku
- Vrzání v kloubu-především při pohybu
Tyto příznaky se postupem času stávají intenzivnějšími a je obtížnější je řešit. Pokud artróza zůstává neléčená, dochází k zánětu a deformaci kloubu.
Shutterstock
Léčba osteoartrózy
V časných stádiích zahrnuje léčba osteoartrózy změny životního stylu, je-li tedy příčinou obezita, je potřeba zhubnout, zvýšit fyzickou aktivitu nebo podstoupit fyzikální terapii. Pokud lékař usoudí, že je nutná medikace, může podle případu doporučit analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthline.com