Důležité nezodpovězené otázky o menstruaci, na které se stydíte zeptat vašeho gynekologa

Těsně předtím než má přijít menstruace většinou zběsile hledáme po bytě kalendář a strachujeme se, zdali náhodou něco není v nepořádku a vše přijde tak, jak má. A takové krvácení v polovině cyklu může způsobit pěknou paniku.

Mám se bát, když menstruace nepřichází přímo na čas?

Určitě ne. Každá žena je jiná a cyklus může trvat 21-35 dní. Také můžete zaznamenat změny ve vašem kalendáři, kdy menstruace přijde jeden měsíc dříve a další měsíc třeba trochu později. V podstatě stejné je to i s délkou menstruace. Obecně platí, že většinou trvá 4-7 dní.

Jak rozlišit menstruaci od obyčejného špinění?

Za prvé, období menstruace přichází s tmavě červenou krví, která obsahuje částečky sliznic, které lemují děložní dutinu. Špinění se pak týká lehce hnědého výtoku mezi menstruačními obdobími, což není zpravidla nijak nebezpečné. Lékaři toto vylučování nepovažují jako patologický problém. Stává se to tak kvůli poklesu estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Mimochodem některé ženy mohou pociťovat ovulaci a pár dní před nebo po si mohou všimnout bolesti v dolní části břicha.

Kdy je dobré navštívit lékaře, přijde-li krvácení mezi obdobím menstruace?

Veškeré krvácení mimo menstruaci může značit, že je s vaším tělem něco špatně. Je velmi důležité, aby ženy věnovaly pozornost krvácení po ovulaci během luteální fáze. Objeví se dočasná endokrinní struktura a také se začne produkovat progesteron, hormon, který obnovuje děložní dutinu a umožňuje oplodnění. Pokud je jeho hladina nízká, může dojít k nepravidelnému krvácení. Lékaře byste měly navštívit, pokud se u vás projeví nepravidelné krvácení díky nesprávnému dávkování antikoncepce, nebo pokud vás přepadne horečka a bolest v dolní části břicha. Krvácení může také způsobit hormonální selhání, kdy máte nedostatek estrogenu.

Jaká je spojitost mezi antikoncepcí a falešnou menstruací?

Spousta lidí si myslí, že když přestanete brát antikoncepci, tak během 7 dní přestávky získáte normální období menstruace. Ve skutečnosti se jedná o takzvané krvácení z odběru nebo o falešnou menstruaci. Je kratší, méně bolestivé a krvácení není tak husté. Po ukončení antikoncepce trvá 6-12 měsíců obnovení normálního menstruačního cyklu.

Může krvácení značit těhotenství?

Ano. Krvácení se může objevit pár dní od počátku připojeného oplodněného vajíčka k výstelce dělohy a mírně mohlo poškodit cévy. Může se jednat jen o pár kapek, proto si toho občas žena sotva všimne. Barva krve je jasně červená, krvácení netrvá déle než 2 dny a během těhotenství se nezesiluje. Krvácení nebývá bolestivé.

Co dělat, když se objeví krvácení během pohlavního styku?

Určitá krvácení se mohou objevit buď během pohlavního styku, nebo při fyzickém vyšetření. Pokud se nejedná o nějaké těžké poškození, kontakt s krví netrvá moc dlouho. Pokud se však nechce zastavit, okamžitě kontaktujte lékaře. Důležité je také myslet na to, zdali dochází ke krvácení při pohlavním styku pravidelně.

zdroj: brightside.me