Pandemie koronaviru a veřejné toalety: Která pravidla dodržet, když už se jim nelze vyhnout?

Veřejné toalety nikdy nebyly vyloženě zdravotně nezávadné a vždy se v jejich použití skrývalo riziko nákazy nějakou různě závažnou chorobou. V současné době, kdy po celém světě řádí nezvladatelná pandemie čínského koronaviru, je však tento problém ještě palčivější než kdykoliv předtím. Návštěvě veřejných toalet se vyhýbejte, tak zní všeobecné doporučení, nicméně, jak se říká, když musíš, tak musíš. Někdy se zkrátka nic jiného nedá dělat. Jak se tedy při návštěvě veřejné toalety chovat? Je nutné nosit na záchodě roušku? A má vůbec smysl si mýt ruce, nebo je lepší si je hned vydezinfikovat alkoholem? Přinášíme vám odpovědi na základní otázky ohledně použití veřejných záchodků v době pandemie.

Z výkalů se koronavirem nejspíš nenakazíte

Když je řeč o veřejných toaletách, nemáme namysli jen ty zaplivané kabinky někde vedle dálnice či ve skrytých městských zákoutích. Řeč je o záchodech v práci, v restauraci, baru či v cukrárně, nebo na benzinové pumpě. To všechno jsou místa, která čas od času navštíví každý.

O přítomnosti koronaviru v moči a výkalech lidí s covid-19 se toho již řeklo mnoho. Podle specialistů na infekční onemocnění však k infekci virem SARS-CoV-2 prostřednictvím tohoto biologického materiálu nedochází. Naopak je důležité při péči o veřejné toalety eliminovat ty tělesné tekutiny, které z člověka vycházejí během kašlání, dýchání či mluvení.

Na roušky nezapomínejte ani na záchodových kabinkách

Koronavirus se primárně přenáší dýchacími cestami, a to je také důvod, proč jsou uzavřené prostory, jako jsou záchodové kabinky, ale také třeba výtahy, z hlediska nákazy vysoce rizikové. Stále pak platí, že pokud je prostor veřejného sociálního zařízení příliš stísněný, počkejte se svou návštěvou, než předchozí člověk odejde. Nezapomínejte ostatně na pravidlo o dodržování dostatečných rozestupů.

Co se týče hygieny rukou, i na veřejných toaletách je dobré použít mýdlo a teplou vodu, i když kohoutky mohou být kontaminované. Vzhledem k tomu, že infikovaná osoba mohla kýchat v blízkosti předmětů, jako jsou kliky, kohoutky a splachovadla, kterých se běžně dotýkáme a také vzhledem k tomu, že cestou na veřejné toalety se s největší pravděpodobností dotkneme ještě mnohem většího počtu rizikových předmětů, je vhodné si ruce skutečně důkladně umýt a poté ještě vydezinfikovat alkoholem ve chvíli, kdy opustíte společné prostory a nemusíte se už dotýkat žádné kliky a dalšího vybavení.

Obrázky: Pixabay