Materiály škodlivé pro naši pokožku. Oblečení vybírejte pečlivě, jinak hrozí vznik kožních problémů

Teplý, měkký svetřík, lehounké, letní šaty, těsné legíny a tvarující spodní prádlo. Pro výrobu každého druhu oděvu se většinou používají syntetické materiály, které mají negativní vliv na naše zdraví. Přečtěte si, jaké látky mohou být pro naši pokožku přímo toxické.

Polyester

Jeden z nejpopulárnějších a nejčastěji používaných materiálů. I když je zpravidla kombinován s několika přírodními složkami, jeho neustálé nošení pro nás může být nebezpečné. Polyester totiž brání naší pokožce dýchat, tím se zvyšuje tělesná teplota a dochází k uvolňování chemických látek z polyesteru, jež se vstřebávají do kůže. Celý proces pak může vést k podráždění, vyrážce, svědění, zarudnutí a ekzému. Vyhněte se polyesteru zejména u ložního prádla.

Umělé hedvábí

Umělé hedvábí je založeno na celulóze, která chemicky vzniká z dřevní buničiny. Může vylučovat toxické látky, které mohou způsobit nevolnost, bolesti hlavy, zvracení, bolest na hrudi a nespavost. Nemluvě o tom, že samotná výroba umělého hedvábí je škodlivá pro životní prostředí.

Nylon

Používá se k výrobě ponožek, punčoch, spodního prádla a mnoha dalších oděvů. Jedná se o skutečně odolný materiál a jeho výroba není nijak zvlášť nákladná. Možná proto je tak populární. Kontakt s pokožkou však není úplně tou nejlepší volbou, protože nesaje pot, což může způsobit nepříjemný zápach a infekci. Během jeho výroby je navíc ošetřen různými chemikáliemi, kvůli nimž může na pokožce vzniknout podráždění.

Syntetická vlákna

Jsou vyráběna z akrylonitrilu, mutagenní, karcinogenní látky. Při kontaktu s pokožkou může způsobit zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě, dušnost, slabost končetin a další. Jejich výroba má také obrovský dopad na životní prostředí.

Elastan

Elastan je extrémně pružným materiálem, takže se z něj vyrábí spousta těsných, přiléhavých oděvů, jako jsou legíny, sportovní podprsenky, trička, tvarovací spodní prádlo, bikiny atd. Dlouhodobý kontakt s pokožkou může způsobit podráždění a zánět.

Obrázky: Freepik