Studie naznačuje, že existuje až 6 různých typů COVID-19 a každý má jiné příznaky

Od začátku pandemie čínského koronaviru typu SARS-CoV-2 se neustále rozšiřuje popis nejrůznějších druhů symptomů, které infekce tímto virem vyvolává. Jako první to byl kašel, horečka a dušnost, později bylo pozorováno celé spektrum dalších různorodých příznaků od rýmy až po trombózu či srdeční potíže. Britští vědci nedávno realizovali studii, v níž analyzovali dostupné údaje od identifikovaných pozitivních pacientů s koronavirem a dospěli k závěru, že může existovat šest různých typů onemocnění covid-19, přičemž každý z nich se vyznačuje specifickým souborem příznaků.

Šestero variant kombinací příznaků jedné nemoci

Výzkumníci z londýnské Královské koleje (King‘s College) zpracovali studii na základě dat dostupných v aplikaci „COVID Symptom Study“, v níž lékaři z celého světa od počátku pandemie shromažďují údaje a informace od pacientů infikovaných koronavirem. Na základě těchto dat bylo možné analyzovat průběh a symptomy onemocnění. Vzhledem k tomu, že mnoho příznaků se obvykle objevovalo u pacientů společně v daných kombinacích a nikoliv náhodně napříč spektrem, došli výzkumníci k závěru, že se vyvinulo až šest různých variant průběhu onemocnění covid-19.

Šestice identifikovaných typů se pak vzájemně od sebe liší právě závažností svého průběhu a, jak už jsme zmínili výše, jejich příznaky se vzájemně neprolínají, tedy vyskytují se přesně v uvedených kombinacích.

1.      „Jako chřipka“ bez horečky – bolest hlavy, ztráta čichu, bolest svalů, kašel, bolest v krku, bolest na hrudi, absence horečky

2.      „Jako chřipka“ s horečkou – bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, bolest v krku, chrapot, horečka a ztráta chuti k jídlu.

3.      Gastrointestinální – kombinuje bolesti hlavy se ztrátou čichu a chuti k jídlu, které doprovází průjem, bolest v krku a na hrudi. Neobjevuje se ale kašel ani horečky.

4.      Stupeň závažnosti 1 – únava – bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, horečka, chrapot, bolest na hrudi, únava

5.      Stupeň závažnosti 2 – duševní zmatenost – bolest hlavy, ztráta čichu a chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku, bolest na hrudi, únava, zmatenost a bolest svalů

6.      Stupeň závažnosti 3 – břicho a dýchací cesty – bolest hlavy, ztráta čichu, ztráta chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku, bolest na hrudi, zmmatenost, únava, bolest svalů, dušnost, průjem, bolest břicha

Lidé, kteří prodělali onemocnění typu 4, 5 a 6 byli ve srovnání s těmi ostatními starší a křehčí, byli náchylnější k nadváze a trpěli již jinými nemocemi, jako je cukrovka, respirační obtíže či rakovina plic. Z těchto kategorií bylo také nejvíce pacientů nutno připojit na podpůrnou plicní ventilaci, přičemž téměř všichni, kteří spadali do kategorie 6 museli být hospitalizováni.

Obrázky: Pixabay