Energie s příchutí cukrovky aneb Jaká jsou rizika pití energetických nápojů

Určitě jste se ve svém životě alespoň jednou ocitli v situaci, která vyžadovala vyšší přísun energie, takže jste se obrátili na oblíbený posilovač – energetický nápoj. Zpravidla jej konzumujeme, když jdeme na noční směnu, do posilovny nebo před delší cestou za volantem. Jakmile ale zjistíte nevýhody těchto nápojů, věříme, že si příště dvakrát rozmyslíte, jestli se pro něj zastavíte v obchodě.

Vliv energetického nápoje na naše tělo

V roce 2015 se zúčastnilo studie 25 zdravých dospělých lidí, jimž byla předem zkontrolována srdeční frekvence a krevní tlak. Poté, co dobrovolníci vypili sklenici energetického nápoje obsahující taurin, kofein a další přísady, lékaři účastníky znovu vyšetřili. A přišli na následující výsledky.

  • Zvýšený krevní tlak
  • Vyšší a nepravidelná srdeční frekvence
  • Zvýšená hladina noradrenalinu v krvi (jedná se o přirozeně se vyskytující hormon zvyšující krevní tlak)

Zdravotní rizika pití energetických nápojů

Všechny výše zmíněné účinky mohou vést k srdečnímu selhání, přestože jste vypili všeho všudy jen jednu plechovku energetického nápoje. Pokud jej pijete často a ve větším množství, vystavujete se riziku srdečních onemocnění. Navíc, energetické nápoje obsahují vysoké množství cukru. Proto je jejich pravidelná konzumace škodlivá pro játra a může vést k rozvoji cukrovky.

Obrázky: Pixabay