Pečujete správně o své zuby? Důležité jsou nejen nástroje, ale i technika

Ruku na srdce, kdo z vás při čištění zubů přemýšlí nad tím, zdali to skutečně dělá správně? Dáváte si pozor na sklon kartáčku, čas, věnujete se dásním? Pokud ano, máte náš obdiv, ale pokud ne, dovolte nám poradit, jak změnit vaši denní rutinu v čištění zubů. Zubní kaz a onemocnění dásní se vám tak vyhnou obloukem.

Správný zubní kartáček

Při výběru zubního kartáčku mějte vždy na paměti, že by měl mít měkké štětiny. Tvrdými byste si mohli poškodit dásně.

Čas

Čistěte si zuby minimálně 2x denně a maximálně 3x denně. Dávejte si pozor na dobu čištění, čas by měl odpovídat alespoň 2 minutám. Zkuste si ústa rozdělit do 4 sekcí a u každé strávit cca 30 vteřin. Některé elektrické zubní kartáčky mají zabudované časovače.

Správná zubní pasta

Ne všechny zubní pasty jsou stejné. Bělicí zubní pasty nebo ty, které chrání před zubním kamenem, jsou specifické a není dobré je používat neustále. Mohlo by to být více ke škodě než k užitku. Občas se přesuňte k fluoridové zubní pastě.

Procvičujte čištění zubů

Styl čištění je stejně důležitý jako správné nástroje. Provádějte krátké tahy kartáčkem v úhlu 45 stupňů k dásním a směrem nahoru a dolů. Věnujte se nejen vnější straně, ale i vnitřku a jazyku.

Po jídle s čištěním zubů počkejte

Energetické nápoje, kyselé bonbóny, dietní sody nebo i ovocné šťávy obsahují kyseliny, které mohou změkčit zubní sklovinu. Počkejte tedy alespoň půl hodiny po konzumaci těchto kyselých lahůdek, aby se zubní sklovina stačila trochu vzpamatovat. Čištění změkčeného zubu sklovinu ničí rychleji.

Hlavičku kartáčku zakryjte

Jakmile zubní kartáček nepoužíváte, zakryjte štětiny. Z hlediska hygieny je potřeba dbát na to, aby kartáček nebyl uložený na místě, kde by mohl přijít do kontaktu s bakteriemi z toalety nebo umyvadla. Pokud máte v kelímku více než jeden kartáček, je dobré, aby se navzájem nedotýkaly.

Pravidelně zubní kartáček vyměňujte

Výměna zubního kartáčku by měla probíhat každé 3 – 4 měsíce, ale pokud se zubní kartáček začne rozpadat, můžete jej vyměnit ještě dříve než za čtvrt roku.