Pejsky koupeme častěji než je obvykle nutné. Při mytí je třeba zvážit několik faktorů

Plemeno, srst, životní styl a zdraví, to vše ovlivňuje optimální frekvenci koupání našich psích přátel. Je jasné, že pokud váš pejsek zrovna nevoní nebo je znatelně špinavý, protože se během venčení musel proběhnout bahnem, je třeba ho umýt. Ale přesto většina lidí své psy koupe mnohem častěji, než je zrovna nutné. 

Záleží na rase

Existuje spousta psích plemen s různými typy srsti, takže je rozhodně dobré zeptat se nejdříve na radu odborníka – jak často pejska koupat a jaké produkty používat. Psí kůže má jinou úroveň pH než lidská pokožka a je citlivější, proto je třeba vyhnout se výrobkům určeným pro lidi. U některých psů je dokonce samotné kartáčování a česání důležitější než koupání.

Například husky či jiná arktická plemena by měla být kartáčována jednou denně, aby se předešlo dredům a uzlíkům, které by mohly způsobit vážné kožní problémy. Pokud je dostatečně češete, koupání můžete snížit na minimum, aby se ze srsti neodstranily přírodní ochranné oleje.

Plemena s krátkou srstí, jako jsou například mopslíci nebo dalmatini, obvykle potřebují méně koupání. Postačí hrubá vlhká žínka na odstranění nečistot.

Labradoři nebo zlatí retrívři by se měli koupat jednou za 4 – 6 týdnů nebo i méně. Zde je opět důležité kartáčování.

Životní styl a zdraví psa

Pro určení častosti mytí je třeba zvážit také zdraví a životní styl psa. Psi, kteří často navštěvují psí parky a jezera, nebo ti, kteří rádi tráví spoustu času venku, vrtají se v hlíně, skáčou skrz kaluže a lebedí si v bahně, zjevně potřebují mnohem více koupelí než jiní psi, kteří chodí spořádaně na procházky na vodítku v blízkém okolí. 

Někteří pejsci zase mohou mít trochu pochroumané zdraví a trpět kožním onemocněním nebo alergií. Ti pak potřebují mnohem méně koupání než ostatní psi. Ale v takových případech je vždy třeba dbát pokynů odborníků. 

Obrázky: Pixabay