Pět kroků k účinné prevenci mozkové mrtvice

Cévní mozková příhoda je jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí v civilizovaném světě. Potíž je v tom, že ve většině případů se fáze, kdy s ní ještě lze něco udělat, projevují velice nenápadnými symptomy, které má mnoho lidí sklony bagatelizovat. Naopak, i když nedojde ke smrti postiženého jedince, velmi často končí mozková mrtvice nějakým druhem různě závažného trvalého poškození. Jak se říká, prevence je vždycky lepší než léčba, a proto vám představíme několik kroků k tomu, abyste riziku vzniku mozkové příhody ve svém těle předešli.

Rizikovým faktorem je „moderní životní styl“

Ještě před několika desítkami let bylo riziko vzniku mozkové mrtvice, stejně jako jiných cévních příhod, značně nepravděpodobné až nulové. V té době totiž lidé často těžce fyzicky pracovali, a i když ne, nebyli tolik vystaveni průmyslově zpracovaným potravinám a dalším nezdravým elementům spojeným se současným moderním životním stylem.

Ostatně, že jsou cévní příhody spojovány s faktory, jako je kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, fyzická nečinnost, vysoký cholesterol či užívání hormonální antikoncepce, alkoholu a nelegálních drog, to už je notoricky známé. Díky této znalosti však není těžké odvodit základní ochranná opatření, které pomohou mozkové, ale i té srdeční příhodě zabránit.

5 kroků k prevenci mozkové příhody

Mějte svůj tlak pod kontrolou

Hladina krevního tlaku je ovlivněná velmi širokou škálou faktorů od nadměrného stresu až po nezdravou stravu nebo kouření. Proto je vhodné pohlídat si, abyste dostatečně odpočívali, spali osm hodin denně a pravidelně se hýbali. Je také vhodné omezit příjem soli, který by neměl překročit 6 gramů za den. Naopak byste měli zvýšit konzumaci potravin bohatých na draslík a hořčík, které pomáhají tlak regulovat.

Udržujte v normě svou hmotnost

Obezita zvyšuje šance na vznik krevních sraženin, a proto si ji udržujte dále od těla. Opět zde platí doporučení udržovat zdravý spánek, vyváženou stravu a dostatečné množství pohybu.

Vyhýbejte se stresu

Víme, že to se snáze řekne, než udělá. Nicméně stres je výrazným rizikovým faktorem pro vznik cévních příhod. Pokud už se nemůžete stresu vyhnout, spalte stresové hormony pohybem a naučte se relaxovat.

Dejte pozor na alkohol a kouření

Nejčastějším doporučením je stát se abstinentem a nikdy nekouřit. Pokud je to pro vás až příliš extrémní, zkuste tyto libůstky alespoň co nejvíce omezit. Prospějete tím celému svému tělu.

Nespadněte do cukrovky

I když autoimunitní cukrovce 1. typu se nedá vyhnout, většina případů této nemoci je cukrovka 2. typu, která vzniká nezdravým životním stylem a nadbytkem cukrů ve stravě. Pokud si cukr odpustíte, ulevíte si v obou případech a snížíte tím negativní důsledky na svůj organismus.

Obrázky: Freepik