Pití kolagenu je velkým hitem. Ujistěte se, že jej užíváte správně a ve vhodném množství

Kolagen je strukturní bílkovina, která je součástí pojivových tkání, které tvoří vlasy, nehty, klouby, chrupavky, kosti, tepny, žíly a kapiláry. Společně s elastinem je pak hlavní stavební jednotkou kostry kůže. Po dosažení 25 let věku se produkce kolagenu postupně snižuje, pokožka pomalu stárne, je pokryta vráskami, kosti jsou křehčí a klouby opotřebovanější. Známky naznačující zpomalení syntézy kolagenu jsou patrné ve věku 30 let, což je nejlepší doba, kdy začít užívat doplňky stravy založené na kolagenu.

Jak kolagen užívat?

Kolagen by se měl pít především ráno na lačný žaludek. Jakmile totiž doplněk stravy vstupuje do trávicího traktu odděleně od jídla, tělo jej snáze rozpozná a rozloží na aminokyseliny. Pokud se kolagen užívá více než jednou denně, musíte jej vypít 4 hodiny po předchozím jídle a 30 minut před dalším.

Kolagen v prášku

Práškový kolagen je dobře vstřebáván kýmkoli. Před použitím se přísada zředí v čisté vodě nebo džusu a vypije. Neměl by být rozpuštěn v nápojích, které obsahují bílkoviny, protože by to zhoršilo jeho vstřebávání. To platí i pro tablety.

Kapsle a tablety

Kolagen v kapslích a tabletách tělo vstřebává déle než práškový kolagen. Proto je dobré užívat jej jednu hodinu před jídlem.

V jakém množství kolagen užívat?

Dávka kolagenu vždy závisí na tom, kolik z něj chcete vytěžit. Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták. Průměrná denní dávka kolagenu je asi 6 g. V práškových doplňcích stravy je toto množství látky obvykle obsaženo v jedné odměrce nebo sáčku. Tablety od různých výrobců obsahují různá množství účinné látky. Pokud je potřeba zapít 6 tablet denně, rozdělte si je na 3 dávky. Hlavní věcí je dodržovat doporučené intervaly mezi užíváním a jídlem. Délka užívání kolagenu pro prevenci onemocnění pojivové tkáně a předčasného stárnutí jsou v průměru 3 měsíce. Poté byste si měli udělat tříměsíční pauzu.

Obrázky: Freepik