Jakmile cítíte pálení při močení, je pochopitelné, že vás okamžitě napadne infekce močových cest. Ovšem v některých případech se může jednat o zcela jiné příčiny. Samozřejmě je vždy důležité navštívit svého lékaře, který stanoví přesnou diagnózu. Zde je několik dalších důvodů, proč si můžete stěžovat na pocit pálení při močení.
Vaginální kvasinková infekce
Tento typ infekce vzniká tehdy, je-li přirozená kyselost v pochvě nevyvážená, což může mít různé příčiny. Kromě bolesti nebo pocitu pálení při močení můžete mít často i další příznaky vaginální kvasinkové infekce. Mezi ně patří svědění, bílý, někdy drobivý vaginální výtok a oteklá, zarudlá, bolestivá sliznice. Naštěstí se nejedná o nic nebezpečného, infekce je snadno léčitelná, obvykle zmizí sama o sobě, popřípadě vám lékař předepíše tobolku, kterou stačí užít jen jednou.
Sexuálně přenosná infekce
Existuje sousta různých pohlavně přenosných chorob, které mohou způsobit bolestivé močení, včetně herpesu, kapavky nebo chlamydií. V tomto případě je nezbytné navštívit lékaře, protože neléčené pohlavně přenosné choroby mohou mít strašlivé důsledky.
Infekce ledvin
Pokud se u vás objevila infekce ledvin, znamená to, že se bakterie přesunuly z močového měchýře do ledvin. Společně s pálivým močením přichází i horečka, zimnice, bolest v oblasti zad nebo nevolnost.
Freepik
Endometrióza
Endometrióza postihuje přibližně 1 z 10 žen. Když žena trpí endometriózou, tkáň, která se podobá výstelce dělohy (endometrium), roste mimo dělohu, například v pobřišnici, střevech, vaječnících, močovém měchýři nebo kolem střev. Pokud endometrium obklopuje močový měchýř a močovody, může to způsobit bolest při močení.
Přechod
Menopauza může také způsobit pocit pálení při močení v důsledku snížení estrogenu. Sliznice v pochvě a jejím okolí se ztenčí a vysuší. To může způsobit nepohodlí během pohlavního styku, ale také bolest a nepříjemný pocit během močení. Kromě toho se vagina a močový měchýř stávají citlivějšími na infekce, takže je vyšší pravděpodobnost infekce močového měchýře nebo infekcí plísňových.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com